Zakażenia dróg moczowych to uciążliwa dolegliwość, którą najczęściej diagnozuje się u kobiet. Niestety czasem domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu nie działają, a do wyleczenia infekcji niezbędne jest wykonanie antybiogramu, dzięki któremu lekarz przepisze odpowiednie antybiotyki. Chociaż badanie to może wydawać się proste do przeprowadzenia, nierzadko daje fałszywie dodatni wyniki z powodu zanieczyszczeń wprowadzonych do próbki przez pacjenta. Dowiedz się, jak się do niego przygotować i sprawdź, ile czeka się na posiew moczu.

Prawidłowe pobranie skraca czas oczekiwania na wyniki

Jeśli w trakcie pobierania materiału zanieczyścisz próbkę, czas oczekiwania na wynik posiewu moczu znaczenie się wydłuży, ponieważ całą czynność trzeba będzie powtórzyć. Zatem jak to zrobić prawidłowo?

Przed rozpoczęciem czynności powinno się dokładnie umyć ręce oraz miejsca intymne przy pomocy ciepłej wody i mydła. Materiał zawsze należy pobrać z porannej mikcji, a dokładniej ze środkowego strumienia moczu. Zabezpiecz go w jałowym pojemniku, jednocześnie unikając dotykania jego wnętrza. Laboratoria zalecają oddanie 50–100 ml płynu. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, ile się czeka na posiew moczu.

Ile się czeka na posiew moczu?

Oddałeś już próbkę moczu i zastanawiasz się, jak długo będziesz czekać na wyniki? W przypadku badań ogólnych czas oczekiwania nie jest długi – zazwyczaj wynosi on od kilku godzin do maksymalnie doby. Jednak, gdy lekarz zaleca także wykonanie posiewu, okres ten może znacznie się wydłużyć.

Zobacz też:
Ile się czeka na wynik kreatyniny? Normy w krwi i moczu

Jeżeli w moczu nie znajdują się drobnoustroje, wynik dostępny jest już następnego dnia. Sprawa komplikuje się w przypadku pacjentów, u których wykryto ich obecność. Wówczas niezbędne jest oznaczenie gatunków, czasu inkubacji oraz odporności bakterii na antybiotyki. Zazwyczaj wynik dostępny jest po 3–7 dniach przypadku opornych szczepów czas oczekiwania wydłuża się nawet do dwóch tygodni.

Jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie układu moczowego, jak najprędzej skonsultuj się z lekarzem, który zleci wykonanie posiewu moczu. Tylko w ten sposób szybko i skutecznie pozbędziesz się uciążliwej infekcji.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły