Wiele osób nie jest zadowolonych ze swojego wyglądu i chciałoby choć trochę schudnąć. Jeśli i ty się do nich zaliczasz, zaplanuj swoje odchudzanie się w sposób świadomy. Dobrym pomysłem będzie określenie swojego zapotrzebowania energetycznego, czyli tego, ile kalorii dziennie potrzebujesz, by organizm mógł funkcjonować prawidłowo. Możesz to zrobić, korzystając z kalkulatora kalorii. Zobacz, w jaki sposób to uzyskać oraz jak interpretować wyniki pokazane w takim przeliczniku kcal.

Czym są kalorie i dlaczego należy je liczyć?

Kalorie całkiem słusznie kojarzyć ci się mogą z jedzeniem, dietą czy odchudzaniem się. Czy wiesz jednak, czym one są? Pod względem pojęciowym kaloria jest ilością ciepła, która potrzebna jest do podniesienia temperatury jednego grama wody o jeden stopień Celsjusza. Jak masz to odnieść do swojej sytuacji, wagi czy nadmiaru kilogramów?

Wiedz, że kalorie są zawarte w pożywieniu i dostarczają do twojego organizmu energię w postaci ciepła, co pozwala twojemu ciału normalnie funkcjonować. Można powiedzieć, że kalorie dla organizmu są tym, czym paliwo dla samochodu. Ciało w procesie swojego nieustannego funkcjonowania spala kalorie, ale i przechowuje ich nadmiar.

Zobacz też:
Ksylitol – jak oddziałuje na Twoje zdrowie? Czy warto zamienić na niego cukier?

W rzeczywistości w kontekście diety mówi się nie tyle o kaloriach, ile o kilokaloriach, które są oznaczane na etykietach produktów spożywczych i w kalkulatorze kalorii jako kcal. Kalorie różnią się od kilokalorii tym, że druga jednostka jest większa. Kilokaloria odpowiada 1000 małym kaloriom i czasem możesz spotkać się z wyjaśnieniem, że to kalorie żywnościowe. Można więc spokojnie powiedzieć, że zarówno kaloria, jak i kilokaloria to jednostki miary, mierzące ilość energii dostarczanej do organizmu za pomocą określonej żywności. Wszyscy potrzebujemy energii do życia i wykonywania codziennych czynności. Niektóre kalorie są użyteczne, a inne „puste” i nie mają żadnej wartości odżywczej.

Obliczanie kcal w diecie

Dietetycy często posługują się różnymi planami żywienia, które mają zmniejszoną kaloryczność. Dzięki temu są w stanie odchudzić swoich pacjentów. Kalorie w jedzeniu dostarczają ci niezbędnej energii, ale jeśli jest ich zbyt dużo jak na twoje zapotrzebowanie energetyczne, albo są to wyłącznie puste kalorie, to przybierasz na wadze. Zbyt duża ilość spożywanych kalorii odkłada się w ciele w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli jest jej zbyt wiele, może to powodować nadwagę, otyłość i związane z nimi problemy zdrowotne.

Jak liczyć kalorie, których potrzebuje organizm?

Dzienne zalecane spożycie kalorii, inaczej zapotrzebowanie kaloryczne liczone dla przeciętnego, dorosłego obywatela wynosi od 1200 do 2000 kcal. To jednak ogólne szacunki, których nie możesz odnieść bezpośrednio do siebie. Możesz obliczyć swoje potrzeby, sięgając po kalkulator kalorii. Zapotrzebowanie to inaczej nazywane bywa całkowitą przemianą materii lub też dziennym zapotrzebowaniem energetycznym. Pula kalorii, jakie powinieneś dostarczać do organizmu każdego dnia, pozwoli ci na normalne funkcjonowanie. Powinna ona być skonfrontowana z tym, ile ważysz i mierzysz, ile masz lat czy jaki tryb życia prowadzisz.

Zobacz też:
Właściwości soku z kiszonych buraków. Czy są jakieś przeciwwskazania?

Kalorie a procesy fizjologiczne

Twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie (czy też na energię) oznacza, jaką liczbę kalorii powinieneś przyjmować na co dzień, by pokrywać wydatki energetyczne związane z twoją podstawową przemianą materii. Musisz mieć bowiem paliwo, które pozwoli ci realizować podstawowe fizjologiczne procesy, jak:

  • oddychanie;
  • trawienie;
  • krążenie;
  • odnowa komórek;
  • funkcjonowanie tkanek.

Nie musisz sam wykonywać żadnych obliczeń. Jak liczyć kalorie? Kalkulator kalorii online szybko rozwiąże ten problem. Sprawdź, jak z niego skorzystać i jak interpretować prezentowane przez niego wyniki.

Na czym bazuje kalkulator kcal?

Obliczanie kalorii nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, a to za sprawą kalkulatora kalorii. Narzędzia dostępne jest online na wielu stronach internetowych. Możesz dowiedzieć się, jakie jest twoje zapotrzebowanie kaloryczne w krótkim czasie. Co ważne, licznik kcal adresowany jest do osób dorosłych. Bazuje on na czterech ważnych elementach:

  • wieku;
  • wadze;
  • wzroście;
  • prowadzonej aktywności fizycznej.

Kalkulator kalorii jest narzędziem obliczającym wskaźnik BMR (Basal Metabolic Rate). To nic innego, jak wskaźnik podstawowej przemiany materii, który wskazuje, ile kalorii dziennie potrzebuje twój organizm do działania w normalnym trybie. Jego znajomość pozwoli ci planować jadłospis tak, by zrealizować swoje plany związane z utrzymaniem, redukcją lub zwiększeniem masy ciała.

Możesz przyjąć, że przy chęci zrzucania 1 kg tygodniowo, musisz zmniejszyć spożycie o około 1000 kcal dziennie, a jeśli chcesz zgubić pół kilo na tydzień, wystarczy zredukowanie spożycia kalorii o 500 kcal. W celu utraty 1 kg czystej tkanki tłuszczowej musisz spalić aż 7000 kcal.

Zobacz też:
Tagatoza i maltitol - czy znasz te zamienniki cukru?

Jak to działa – licznik kcal w praktyce

Obsługa kalkulatora kalorii jest bardzo prosta. Musisz podać wymagane dane:

  • płeć;
  • wiek;
  • wzrost;
  • wagę;
  • poziom aktywności fizycznej.

Na tej podstawie kalkulator kcal wyliczy dzienne zapotrzebowanie energetyczne, które jest wartością minimalną, jaką powinieneś dostarczyć do organizmu. Obliczenia są zależne od BMI osoby dorosłej oraz współczynnika aktywności fizycznej (Physical Activity Level). Dla osoby dorosłej, o normalnej sylwetce, BMI mieści się w granicach od 18,5 do 24,9 kg/m2. Wynik ten mnożysz przez współczynnik:

  • 1,2-1,3 – w przypadku osób chorych, leżących;
  • 1,4 – w przypadku niskiej aktywności fizycznej;
  • 1,6 – w przypadku umiarkowanej aktywności fizycznej;
  • 1,75 – przy aktywnym trybie życia;
  • 2 – przy bardzo aktywnym trybie życia;
  • 2,2-2,4 – przy wyczynowym (zawodowym) uprawiania sportu.

Na podstawie takich informacji możesz uzyskać wynik, który określi twój współczynnik Całkowitej Przemiany Materii (CPM).

Po co korzystać z przelicznika kcal?

Być może chcesz dowiedzieć się, ile kalorii potrzebujesz na co dzień do normalnego życia? Obliczanie kcal na kalkulatorze online pozwoli ci jednak pozyskać cenne informacje o tym, ile kalorii powinieneś na co dzień przyjmować, by zredukować swoją wagę, albo wręcz przeciwnie – zwiększyć masę. Oblicz dobowe zapotrzebowanie na kalorie. Kalkulator przyniesie ci odpowiedź na pytanie, jakie są twoje potrzeby kaloryczne, jeśli będziesz chciał:

  • zwiększyć masę swojego ciała;
  • zredukować wagę;
  • utrzymać dotychczasową.
Zobacz też:
Jakie są najczęstsze przyczyny niedożywienia i kto jest na nie narażony?

Zwiększenie masy ciała wymaga przyjmowanie większej ilości kalorii w pożywieniu, a redukcja masy ograniczenia dawki kalorii spożywanej w codziennych posiłkach.Skorzystaj z kalkulatora kalorii i dowiedz się, jakie jest twoje indywidualne zapotrzebowanie na energię. Jeśli chcesz schudnąć, staraj się ograniczać spożycie energii, ale nie poniżej granicy wskazanej przez kalkulator.

Zobacz także: