Co to jest dieta tłuszczowa?

Na diecie tłuszczowej redukuje się spożywane węglowodany do absolutnego minimum. Ich nadmiar w spożywanym jedzeniu przejawia się magazynowaniem węglowodanów w postaci tłuszczu. Gromadzi się on wokół narządów i powoduje nadwagę.

Dieta tłuszczowa wymusza na organizmie syntezę ciał ketonowych. Ta dość drastyczna zmiana sposobu żywienia naśladuje w pewnym sensie głodówkę. Brak dostarczanych węglowodanów powoduje w organizmie niedobory energii. Wówczas ciało zaczyna spalać nagromadzony tłuszcz. Nazywa się to stanem ketozy.

Wytworzone ciała ketonowe stają się głównym źródłem energii. Glukoza ani inne węglowodany już nie są do tego potrzebne. Stosując dietę ketogeniczną, musisz dbać o to, aby dostarczać organizmowi wystarczająco duże ilości tłuszczu. To dzięki niemu działają procesy szybkiego spalania nadmiaru tłuszczu. Tłuszcz dostarcza również ciału energię do prawidłowego funkcjonowania.

Pamiętaj, że dieta tłuszczowa jest dość restrykcyjna i nie nadaje się dla każdego. Stosując keto, dostarczasz ciału zaledwie 8% białka i tylko 2% węglowodanów. Oznacza to, że aż 90 procent pożywienia muszą stanowić tłuszcze. Nie mogą być to niezdrowe oleje ani przetworzone, bezwartościowe produkty. Jadłospis diety tłuszczowej powinien zawierać duże ilości awokado, orzechów (np. włoskich, pinii, migdałów), jaj, niektórych ryb (łosoś, makrela), zdrowych olejów (np. lniany) i ekologicznych mięs.

Zobacz też:
Dieta low carb – na czym polega? Poznaj zasady żywienia

Dieta tłuszczowa – efekty

Dieta ketogeniczna stosowana jest jako sposób łagodzenia napadów padaczkowych. Stan ketozy redukuje liczbę i intensywność napadów tej choroby. Jest to również skuteczny sposób na wspomaganie leczenia cukrzycy i różnych nowotworów. 

Może wydawać się to zaskakujące, ale dieta tłuszczowa świetnie nadaje się także do walki z nadwagą i otyłością. Wyniki takiego odchudzania są szybkie i nie powodują efektu jo-jo. Dieta tłuszczowa na redukcję jest powszechnie polecana jako skuteczny sposób na spalanie tłuszczu i zmniejszenie apetytu. Do przeciwwskazań stosowania diety ketogenicznej należą zaburzenia wątroby, trzustki oraz nerek. 

Dieta tłuszczowa – skutki uboczne

Rozważając przestawienie się na ten sposób odżywiania, należy pamiętać również o ewentualnych skutkach ubocznych. Jadłospis diety tłuszczowej dostarcza niektóre składniki odżywcze w ograniczonych ilościach. Niedobory błonnika, wapnia i witamin mogą powodować biegunkę, nudności, wymioty i bóle brzucha.

Początkowo, wchodząc w stan ketozy, możesz czuć się zmęczony/a i słabo. Jednak po pewnym czasie zamieni się to w uczucie lekkości, a nawet euforii. Dzieje się tak na skutek działania ciał ketonowych. Gdy osiągasz ketozę, zapewniasz sobie stabilne funkcjonowanie podczas całego dnia. Wysoki poziom energii utrzymuje się bez odczuwalnych spadków. Do efektów diety tłuszczowej należy także brak wahań nastrojów.

Stosując się ściśle jadłospisu diety tłuszczowej, zauważysz mniejszą ilość wody gromadzącej się pod skórą. Przy niedużych modyfikacjach dieta tłuszczowa na redukcję i na masę może być tak samo skuteczna.

Zobacz też:
Dieta Montignaca – łatwe odchudzanie. Nie licz kalorii, jedz produkty o niskim indeksie glikemicznym! Przykładowy jadłospis

Dieta tłuszczowa na masę

Dieta tłuszczowa na masę jest bardzo skuteczna w działaniu. Przyrosty osiągane są dzięki lepszemu jakościowo jedzeniu. Zaletą keto jest niegromadzenie nadmiaru wody w organizmie. Dzięki temu utrzymywana jest zwarta sylwetka, definicja mięśni i niski poziom tkanki tłuszczowej. Efekty diety tłuszczowej będą szczególnie zadowalające dla osób z tendencją do tycia.

Jeśli planujesz przyrost masy z dietą tłuszczową, musisz zapewnić sobie nadwyżkę kalorii. Ogranicz węglowodany do maksymalnie 30 g dziennie. Białko powinno wynosić między 1,5 a 2 g na każdy kilogram twojej masy. Reszta energii musi pochodzić z dobrej jakości tłuszczy. 

Dieta tłuszczowa redukcja

Mając na celu redukcję wagi z dietą tłuszczową, pamiętaj przede wszystkim o ujemnym bilansie kalorycznym. Jest to podstawą każdej odchudzającej diety. Wystarczy zapewnić sobie deficyt około 300 kalorii, aby zredukować masę w sposób bezpieczny. Wiele osób potwierdza, że dieta tłuszczowa na redukcję wagi jest skuteczniejsza niż wiele innych diet redukcyjnych.

Zaletą, jaką daje dieta tłuszczowa, jest redukcja wagi bez utraty tkanki mięśniowej. Odżywianie ketogeniczne nie wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie ani na treningi siłowe. Zastanawiasz się, co jeść na diecie tłuszczowej redukcyjnej? Te same produkty, co przy staraniu się o przyrost masy. Zadbaj przede wszystkim o wysoką jakość składników oraz mniejsze posiłki.

Dieta tłuszczowa – co jeść?

Dieta tłuszczowa powinna być dokładnie opracowana, najlepiej z pomocą dietetyka. Jadłospis musi uwzględniać indywidualną sytuację – stan zdrowia, aktywność, preferencje i inne czynniki. 

Zobacz też:
Dieta koktajlowa – jak schudnąć, pijąc koktajle owocowe i warzywne?

Ważne jest nie tylko to, co jeść na diecie tłuszczowej, ale też jak, ile i kiedy. Staraj się spożywać mniejsze posiłki. Tłuszcze pozwolą ci zachować uczucie sytości na dłużej, nawet jeśli jesz mniej niż zwykle.

Co jeść, aby efekty diety tłuszczowej były zadowalające? Niezbędne będą tłuszcze roślinne oraz zwierzęce. Do produktów zalecanych należą:

  • mięso drobiowe, wołowe, wieprzowe, baranie, królicze,
  • zarówno chude, jak i tłuste ryby,
  • sery żółte i twarogi,
  • zielone warzywa,
  • dobrej jakości masło,
  • oleje: rzepakowy, kokosowy, lniany, oliwa.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły