Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobory mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wszystko to dlatego, że żelazo bierze udział w procesach biochemicznych, takich jak transport tlenu, synteza DNA oraz przenoszenie elektronów. Odpowiada między innymi za dobrą pamięć i zdolność skupienia się na nauce. Kiedy poziom żelaza jest niski i jak podnieść jego poziom we krwi? Podpowiadamy.

Jaki poziom żelaza jest niebezpieczny?

Niski poziom żelaza pojawia się zazwyczaj podczas utraty krwi, przewlekłych krwawień, podczas ciąży lub w wyniku nieodpowiedniego żywienia, czyli stosowania diety ubogiej w ten pierwiastek. Spadek żelaza spowodowany może być także poprzez zażywanie niektórych leków. Jaki jest więc prawidłowy poziom żelaza we krwi? Przyjmuje się, że u mężczyzn wynosi on 70-200 µg/dl, a u kobiet – 55-180 µg/dl. W przypadku dzieci uzależnione jest to przede wszystkim od ich wieku. Od okresu niemowlęcego do okresu dojrzewania normy żelaza są różne.

Skutkami niedoboru tego pierwiastka są:

  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • blada skóra,
  • duszności,
  • łamliwe włosy i paznokcie,
  • brak apetytu,
  • problemy z koncentracją,
  • bóle głowy,
  • przyspieszone bicie sera.

Ponadto silne niedobory żelaza mogą prowadzić do anemii, która pojawia się, kiedy jego poziom spadnie poniżej 12 µg/dl u kobiet i 13 µg/dl u mężczyzn. Warto więc wykonywać cykliczne badania, które sprawdzą, czy poziom żelaza w Twoim organizmie jest prawidłowy. A jak go poprawić, gdy jest zbyt niski?

Zobacz też:
Stearynian magnezu - co warto o nim wiedzieć?

Jak podnieść poziom żelaza w organizmie?

Jak zwiększyć poziom żelaza we krwi, kiedy wiesz, że masz go za mało, lub zauważasz u siebie pierwsze symptomy jego niedoborów? Przede wszystkim, zadbaj o prawidłową, dobrze zbilansowaną dietę. Jedz produkty bogate w żelazo, takie jak wątróbka, czerwone mięso, mięso ryb, strączki, jaja czy chleb żytni. Dodatkowo pomocne mogą być suplementy bogate w żelazo, takie jak na stronie: https://www.doz.pl/apteka/k4324-Zelazo , które pomogą Ci uzupełnić jego niedobory. Warto też skonsultować się z lekarzem i usunąć ewentualną przyczynę niedoborów oraz gdy to konieczne, wprowadzić leczenie farmakologiczne.

Należy również zadbać o właściwą przyswajalność żelaza, by organizm lepiej wchłonął ten pierwiastek. Aby to zrobić, zaleca się włączyć do diety witaminę C, produkty bogate w siarkę (takie jak mięso czy cebula) oraz fruktozę (zawartą w owocach). Zaleca się również ograniczenie kawy, herbaty, wina czy orzechów, które obniżają wchłanialność żelaza. Przyjmowanie żelaza w formie tabletek lub roztworu nie powinno trwać dłużej niż 4-6 miesięcy. Jeśli objawy niedoborów nie ustąpią, koniecznie zgłoś się do lekarza!

Jeżeli więc chcesz poprawić poziom żelaza we krwi, stosuj odpowiednią dietę, praktykuj zdrowy tryb życia i przyjmuj żelazo w tabletkach. Pamiętaj – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Artykuł sponsorowany

Zobacz także:

Zobacz też:
Po czym poznać, że ząb jest do leczenia kanałowego?