Tryb życia a zdrowie

Owszem, zdrowy styl życia wiąże się z pewnymi restrykcjami, wyrzeczeniami i ograniczeniami. Ale korzyści, jakie z niego płyną, są o wiele większe niż te minusy. Tryb życia i zdrowie są ze sobą nieodłącznie powiązane. Większość chorób cywilizacyjnych powstaje z zaniedbania tej więzi.

Zdrowie fizyczne i psychiczne również są ze sobą ściśle związane. Dlatego najlepiej nie zapominać o odpowiednim odstresowaniu się, przerwach od pracy, relaksie oraz czasie wolnym. Zasady zdrowego stylu życia uwzględniają dbanie o siebie w każdym aspekcie. Jeśli zaniedbasz swoje wewnętrzne potrzeby, utracisz równowagę i optymalną pracę organizmu.

Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na zdrowy styl życia jest odpowiednia, zbilansowana dieta. Oczywiście musi ona zawierać zdrowe białka, tłuszcze i węglowodany. Nie możesz jednak zapominać o błonniku, witaminach czy minerałach.

Chcąc nauczyć się, jak prowadzić zdrowy tryb życia, warto wdrożyć jedynie kilka podstawowych nawyków. Najprostszą zasadą jest ograniczenie przetworzonych produktów i używek. W ich miejsce wprowadź dużą ilość świeżych warzyw i różnorodne alternatywy ekologiczne.

Zasady zdrowego trybu życia

Zdrowy tryb życia stanowi połączenie wielu czynników. Właściwie wszystko, co robisz i spożywasz ma wpływ na stan twojego ciała. Zadbaj więc przede wszystkim o jak najlepszą jakość jedzenia, wypoczynku, kosmetyków, a nawet ubrań. Chodzi tu o produkty naturalnego pochodzenia, które wspierają zdrowie i dobre samopoczucie.

 1. Żywienie. W tej dziedzinie jest wiele rzeczy, o których warto pamiętać. Wprowadź do diety duże ilości błonnika. Poprawia on sprawność jelit, zapobiega zaparciom i chroni przed chorobami układu pokarmowego. Witaminy mają setki pozytywnych właściwości dla całego organizmu. Sole mineralne usuwają wolne rodniki, korzystnie wpływają na wygląd skóry i umacniają kości. Probiotyki zawarte w produktach kiszonych i fermentowanych mają zbawcze działanie dla organizmu. Poprawiają trawienie, odporność i utrzymanie prawidłowej wagi. Ogranicz spożycie cukru, mięsa, ciężkich nabiałów i żywności przetworzonej. 

  Dokładny wygląd diety będzie wyglądał inaczej dla każdego. Indywidualny jadłospis zależy od twojego wieku, płci, poziomu aktywności, aktualnych lub przeszłych chorób i innych drobnych czynników. 

  Nie wystarczy pamiętać, co jeść, ale też – kiedy jeść. Staraj się jeść co 3-4 godziny, czyli 5 razy dziennie. Częste, małe posiłki odciążają układ pokarmowy i usprawniają go. Nie jedz dużych posiłków na noc. W czasie spoczynku, trawienie spowalnia i nie jest tak efektywne jak w dzień. 

  Zdrowy tryb życia to też odpowiednie nawodnienie. Przynajmniej 2 litry wody dziennie usprawnią działanie wszystkich procesów w twoim ciele. Staraj się pić wodę mineralną, która dodatkowo dostarczy ci wartościowych składników.
 1. Aktywność fizyczna. Jest to absolutna podstawa zdrowia człowieka. Jeżeli dopiero zastanawiasz się, jak zacząć zdrowy tryb życia – zacznij od tego. Nie muszą to być skomplikowane treningi siłowe. Znajdź coś, co sprawi ci przyjemność. Mogą to być regularne spacery, przejażdżki rowerowe lub konne, jazda na rolkach, bieganie, ale też taniec, joga i inne. Jeżeli lubisz sporty drużynowe – znajdź miejsce do ich praktykowania. Ćwiczenia wydzielają endorfiny, serotoninę i dotleniają cały organizm. Po wysiłku zauważysz u siebie lepszy humor oraz naturalną ochotę na zdrowsze przekąski.
 2. Sen. Zasady zdrowego stylu życia to nie tylko dieta i ruch. Odpowiednia ilość dziennego snu jest niezbędna dla zdrowia całego organizmu. W czasie spoczynku ciało się regeneruje, a mózg odpoczywa. Około 8 godzin snu dziennie wystarczy, żeby zmniejszyć ryzyko schorzeń układu krążenia, nerwic, a nawet otyłości. Oprócz długości, ważna jest też jego jakość. Wprowadzając w swoje życie zasady zdrowego trybu życia zadbaj o wywietrzoną sypialnię. Temperatura sprzyjająca odpoczynkowi to 20-22 stopnie. Ogranicz ilość zimnego, niebieskiego światła przez ostatnie godziny dnia.
 3. Ograniczenie używek. Nie wszystkie działają niekorzystnie, ale ich nadmiar jest zawsze niezdrowy. Czerwone wino w małych ilościach ma dobre działanie na układ krążenia. Zapobiega miażdżycy i zawałom. Jednak częste, duże spożycie alkoholu sprzyja nadwadze, spowalnia metabolizm, odwadnia i zwiększa ciśnienie krwi. Natomiast papierosy uszkadzają komórki, przyspieszają proces starzenia i powodują nowotwory.
 4. Profilaktyka. Aby móc długo cieszyć się zdrowym i sprawnym ciałem, zadbaj o regularne badania. Zdrowy styl życia jest nieodłącznie powiązany z profilaktyką. Do podstaw należą badanie moczu, krwi i morfologia. Staraj się robić je raz do roku. Dobrze też sprawdzać swój poziom glukozy, cholesterolu i ciśnienie krwi. Wcześnie wykryte choroby zdecydowanie łatwiej jest uleczyć. Długo rozwijające się schorzenia mogą być przyczyną licznych problemów i powikłań zdrowotnych.
Zobacz też:
Detoks organizmu – jak usunąć toksyny i cieszyć się silniejszym układem trawiennym?

Pamiętaj, że tryb życia i zdrowie są ze sobą ściśle, nierozerwalnie powiązane. Nigdy nie zaniedbuj żadnych niepokojących objaw. Teraz już wiesz, jak prowadzić zdrowy tryb życia. Wdrożenie tych 5 prostych zasad da efekty już w pierwszych tygodniach. Możesz dodatkowo przyczynić się do swojego zdrowia, ograniczając stres i przebywając częściej na świeżym powietrzu.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły