Najnowsze badania naukowców z University of Texas Medical Branch dowodzą, że koronawirus może stanowić zagrożenie dla płodności u mężczyzn. Testy przeprowadzone na zwierzętach dowodzą, że temat musi zostać dogłębnie zbadany.

Badanie na chomikach dało wiele odpowiedzi

Wspomniane testy przeprowadzono, ponieważ niektórzy pacjenci zgłaszali problemy dotyczące bólu jąder po przechorowaniu COVID-19. Co gorsza, badania wykazały u nich spadek poziomu testosteronu, który wytwarzany jest właśnie przez jądra. Widoczne były też zaburzenia obrazu jąder na poziomie komórkowym.

Wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców zostały opublikowane na łamach pisma „Microorganisms”. Okazało się, że koronawirus SARS-CoV-2 może infekować jądra chomików, które zostały nim zakażone.

Badaniom poddano właśnie chomiki, ponieważ u tych zwierząt pojawiają się podobne objawy choroby jak u ludzi. Wyniki są bardzo niepokojące – koronawirus był obecny w jądrach wszystkich przebadanych zwierząt, które były zakażone patogenem.

Co dalej?

Poziom wirusa po tygodniu zaczął się obniżać. Zdaniem naukowców, podobnie może być w przypadku mężczyzn, którzy przechodzą łagodną lub umiarkowaną postać choroby. Dr Rafael Kroon Campos, który kierował badaniami, twierdzi że wyniki te są niezwykle istotne dla zrozumienia, w jaki sposób choroba wpływa na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn.

Prof. Shannan Rossi podkreśliła, że choć wyniki wiele nam mówią, wciąż pozostaje dużo do zrobienia, zanim w pełni zrozumiemy ten mechanizm. Naukowcy chcą dokładnie zbadać, w jaki sposób można osłabić negatywny wpływ koronawirusa na zdrowie mężczyzn.

Zobacz też:
Maseczki zostaną z nami na wakacje

Za: PAP, Radiozet.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły