Niezwykle ważne odkrycie brytyjskich naukowców z Newcastle University. Wiadomo już, jaki gen odpowiada za bezobjawowe przejście COVID-19.

Naukowcy przebadali genetykę zakażonych

Jak informuje Polska Agencja Prasowa w swojej depeszy, osoby posiadające wspomniany gen są do pewnego stopnia chronione przed zachorowaniem po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

W badaniach eksperci porównali genetykę osób, które przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo z tymi, u których doszło do ciężkiej postaci choroby pomimo braku chorób współistniejących.

Naukowcy skupiali się na genach HLA kodujących ludzkie antygeny leukocytarne, które są związane z odpornością na choroby. Okazało się wówczas, że jeden z genów aż trzy razy częściej występuje w przypadku osób, które zakażenie koronawirusem przeszły bezobjawowo. Chodzi o gen HLA-DRB1*04:01.

Do czego może się przydać ta wiedza?

Dr Carlosa Echevarria podkreśla, że nowe odkrycie może pozwolić wytłumaczyć, dlaczego niektóre osoby nie chorują na Covid-19 pomimo zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki temu być może uda się w przyszłości opracować testy, które wskażą, kto powinien zostać zaszczepiony w pierwszej kolejności.

Ekspert dodał:

Jeśli bowiem wiele osób jest odpornych i będą one miały COVID-19 bez objawów, będą ryzykowały przeniesienie wirusa na innych.

Co ciekawe, wspomniany gen odkryty przez naukowców częściej występuje na północy i zachodzie Europy.

za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Koronawirus 26 listopada 2021. Raport Polska, piątek, szczegółowe dane

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły