W Polsce mamy już 90 przypadków zakażenia wariantem delta koronawirusa SARS-CoV-2. To odmiana patogenu, która po raz pierwszy pojawiła się w Indiach.
Wariant delta pod kontrolą
Informując o potwierdzeniu 90 przypadków zakażenia tym wariantem, rzecznik Ministerstwa Zdrowia w rozmowie na antenie TVN24 zapewnił, że nie mamy do czynienia ze znaczącą jego transmisją. Dodał, że w tej chwili wspomniany wariant jest w Polsce pod kontrolą.
Przypomnę, że pierwszy przypadek potwierdzony w Polsce to było mniej więcej półtora miesiąca temu i od tego czasu przez 45 dni mamy 90 przypadków
– podkreślał Andrusiewicz.
Wskazał, że chodzi między innymi o ogniska zakażeń tworzące się wśród współpracowników. Choć wariant delta jest obecnie pod kontrolą, rzecznik resortu podkreślił, że nie oznacza to, że sytuacja nie ulegnie zmianie.
Andrusiewicz podkreślił też, że to wcale nie mobilność obywateli stanowi obecnie największe zagrożenie wybuchem kolejnej fali zakażeń. Już teraz widać, że nie następuje duży wzrost zachorowań. Najgroźniejsze jest pojawienie się kolejnych mutacji – mówił rzecznik.
Ile nowych zakażeń?
W swoim codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia przekazało dziś najnowsze dane na temat sytuacji epidemicznej w Polsce. Jak czytamy, potwierdzono tylko 188 nowych przypadków zakażenia.
Z powodu COVID-19 zmarło 15 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 14 osób
– poinformował resort.
Podsumowano też, że łącznie w Polsce potwierdzono do tej pory 2 879 030 zakażeń wirusem SARS-CoV-2, z czego zmarło 74 858 chorych.
W raporcie podano, że nowe zakażenia pochodzą z województw:
- dolnośląskiego (26),
- mazowieckiego (22),
- śląskiego (20),
- łódzkiego (19),
- wielkopolskiego (17),
- lubelskiego (16),
- małopolskiego (11),
- zachodniopomorskiego (10),
- świętokrzyskiego (9),
- warmińsko-mazurskiego (9),
- podkarpackiego (7),
- pomorskiego (4),
- kujawsko-pomorskiego (3),
- podlaskiego (3),
- lubuskiego (2),
- opolskiego (1).
9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Za: PAP, TVN24, Ministerstwo Zdrowia