Kolejne zaskakujące informacje na temat sposobu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wygląda na to, że patogenem raczej nie zarazimy się poprzez dotykanie powierzchni. Eksperci opracowali nowe zalecenia higieniczne.
Od początku pandemii koronawirusa bardzo mocny nacisk kładziono właśnie na dezynfekcję powierzchni. We wczesnych badaniach ustalono bowiem, że koronawirus przez dość długi okres może w dobrej kondycji pozostać w takich miejscach i wskutek tego my możemy w ten sposób się nim zarazić.
Przekonywano wówczas, że „żywotny” wirus odnaleziony został na plastiku czy stali nierdzewnej nawet po upłynięciu kilku dni od momentu, w którym się tam pojawił. Dlatego też lekarze oraz eksperci alarmowali, że koronawirus może wniknąć do naszego organizmu w momencie, gdy przypadkowo dotkniemy ręką ust lub nosa po tym, jak dotykaliśmy powierzchni z wirusem. Mówiono o wysokim ryzyku dotyczącym listów czy paczek.
Zakażenie nie poprzez dotyk
Teraz jednak Centers for Disease Control and Prevention w USA zaktualizowało zalecenia na temat powierzchni. Podkreślono, że istnieje oczywiście ryzyko przenoszenia wirusa przez powierzchnie do nosa lub ust i w efekcie zakażenie, jednak ryzyko jest bardzo niskie.
Nadal najważniejsza jest higiena, dystans i maseczki
Nadal eksperci wskazują jednak na konieczność stosowania środków odkażających dłonie oraz częste mycie rąk. Wiemy już jednak, że największe ryzyko wiąże się z wdychaniem wirusa razem z mgiełką oddechową. Do większości zakażeń dochodzi więc w ten sposób.
Teraz eksperci wskazują, że nie ma sensu rozpylanie środków dezynfekujących w zwykłych pomieszczeniach, jeśli nie ma pewności, że znajduje się tam zakażona osoba. Skupić powinniśmy się na wentylacji pomieszczeń oraz filtrach. Nie zapominajmy również o częstym myciu rąk.
za: zdrowie.gazeta.pl
Zobacz także:
- „Lancet”: SARS-CoV-2 przenosi się przede wszystkim przez powietrze
- Szczepionka to za mało? W Izraelu rośnie liczba zakażeń – także wśród osób, które przyjęły obie dawki
- Koronawirus dalej mutuje. Odkryto wariant Delta Plus
- Koronawirus w kurzu? Zaskakujące wyniki badań
- Chiny: Pierwszy przypadek wirusa H10N3 u człowieka
Strasznie się cieszę, że powstają coraz to lepsze i nowsze badania na temat koronawirusa. Może dzięki temu za jakiś czas damy radę się go całkowicie pozbyć. To dobrze, że lekarze i naukowcy nieustannie nad tym pracują, czyniąc nasze życie lepszym 🙂