Kolejne niepokojące informacje na temat mutacji wirusa SARS-CoV-2. W Indiach po raz kolejny odkryto nowy wariant koronawirusa. Eksperci podkreślają, że konieczne jest zachowanie czujności i monitorowanie sytuacji.

Jak czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej, nową odmianą koronawirusa określono jako Delta Plus. To dowód na to, że koronawirus SARS-CoV-2 w dalszym ciągu mutuje. Na dodatek nowa odmiana pojawiła się w momencie, gdy ilość zakażeń poprzednią zaczęła wzrastać w niektórych rejonach globu, w tym w Wielkiej Brytanii. Tam Delta odpowiada już za 99 proc. wszystkich zakażeń.

Nowa odmiana, znów w Indiach

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski poinformował na Twitterze:

Wirus Delta dalej mutuje, w Indiach wykryto kolejny wariant Delta Plus, kierunek zmian to dalsze zwiększenie zakaźności i szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc.

Według najnowszych doniesień indyjskiego resortu zdrowia, wariant Delta Plus został wykryty w kilku stanach.

Co z Polską?

Zdaniem eksperta należy teraz szczególnie chronić granic i testować chorych. Co więcej, jak wskazał Grzesiowski, należy przyspieszyć program szczepień. To również czas na to, aby przygotowywać się do kolejnej fali zakażeń koronawirusem w Polsce.

Lekarz dodał, że musimy zachować czujność w związku z dużym potencjałem epidemicznym nowego wariantu koronawirusa. Może ona pojawić się bardzo szybko – ostrzegał ekspert.

W Polsce obecnie nie ma zbyt wielu zakażeń wariantem Delta. Eksperci podkreślają, że choć znajduje się on teraz pod kontrolą, sytuacja bardzo szybko może ulec zmianie i należy wciąż stosować się do ograniczeń.

Zobacz też:
Chcesz dobrze spać? Nie słuchaj muzyki przed snem!

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły