W Polsce po papierosy regularnie sięga 24% obywateli. Niestety nie ubywa młodych palaczy. Codziennie w naszym kraju pierwszego „dymka” puszcza około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt.

Palenie tytoniu: nie tylko rak płuc, czyli jakie zagrożenia czyhają na palaczy

W magazynie „Journal of the American Heart Association” można przeczytać wnioski z przeprowadzonych badań, których główną autorką jest Sadiya Khan. Powszechnie uznaje się, że palacze najczęściej cierpią z powodu raka płuc, aczkolwiek prof. Khan twierdzi, że takie osoby są bardziej podatne na inne schorzenia jak: udar, zawał czy niewydolność serca. Relatywnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z takiego zagrożenia:

Większość ludzi jest świadoma ryzyka rozwoju raka płuc związanego z paleniem, ale wiele palących osób nie zdaje sobie sprawy, że śmierć z powodu chorób naczyniowych jest bardziej prawdopodobna, niż z powodu raka płuc

– mówi badaczka

Palenie tytoniu: choroba sercowo-naczyniowa szczególnym niebezpieczeństwem dla palaczy

Badania wykazały, że u ponad połowy palaczy w wieku 40-59 lat rozwinie się choroba sercowo-naczyniowa i są oni o 1,8% bardziej zagrożeni śmiertelnym zawałem, udarem lub niewydolnością serca pojawiającymi się bez ostrzeżenia. Młodsi palacze z kolei są dwukrotnie bardziej narażeni na śmiertelne zdarzenie sercowo-naczyniowe bez wcześniejszych objawów, niż osoby niepalące. Paleniu towarzyszył przy tym rozwój chorób układu krążenia we wcześniejszym wieku i skracało ono długość życia średnio o 4-5 lat.

Palenie tytoniu: co roku w Polsce umiera 70 tys. palaczy

Z danych można wywnioskować, że dużo palaczy popada w uzależnienie zanim jeszcze skończy 18 lat. Co ciekawe w tej kwestii panuje pewna zależność. Im wcześniej dana osoba sięga po papierosa, tym dłużej tkwi w nałogu. Ze statystyk wynika, że aktualnie papierosy pali prawie 250 mln młodych osób, co może przyczynić się w przyszłości do masowych chorób odtytoniowych.

Zobacz też:
Omikron. AstraZeneca pracuje nad szczepionką przeznaczoną na nowy wariant koronawirusa

Co roku na świecie z powodu chorób wywołanych paleniem papierosów umiera 7 mln ludzi. W Polsce jest to 70 tys. osób.

Źródło: PAP

Zobacz także: