Czym jest zawał serca?

Martwica mięśnia sercowego zwana jest zawałem serca. Wynika z niedokrwienia organu, które jest następstwem zamknięcia światła tętnicy wieńcowej. To ona odpowiada za przewodzenie krwi do serca i w momencie, gdy dopływ ten zostaje odcięty lub przyblokowany przez blaszkę miażdżycową, następuje zawał. 

Kto jest najbardziej narażony na zawał serca?

Choroba dotyka najczęściej osoby po 40-tce i znacznie częściej występuje u mężczyzn. Do wywołania zawału może przyczynić się wiele czynników, zarówno wewnętrznych (bezpośrednich) i zewnętrznych (pośrednich). Najczęściej zawał jest następstwem:

Do zawału serca może przyczynić się także:

  • długotrwałe palenie tytoniu;
  • stres;
  • predyspozycje genetyczne;
  • cukrzyca;
  • starszy wiek.

Objawy zawału serca

Zanim jeszcze przejdziemy do reguł postępowania przy zawale, przybliżymy objawy zawału. Głównym symptomem  jest narastający, nagły ból w klatce piersiowej. Często jest to ból promieniujący, który rozchodzi się mrowieniem od żuchwy, szyi przez lewą rękę w kierunku brzucha i pleców. Towarzyszy mu piekące, rozpierające uczucie. Ból trwa dłużej niż dwadzieścia minut. Dodatkowo, chory może zrobić się blady i spocony. Mogą występować duszności, nudności lub wymioty. Często u osoby z zawałem serca następuje przyspieszona czynność serca. Z kolei spadek ciśnienia i zawroty głowy mogą spowodować utratę przytomności.

Zobacz też:
Domowe sposoby na łaskotanie i drapanie w gardle

Zawał serca – pierwsza pomoc dla przytomnego

W trakcie udzielania pierwszej pomocy przy zawale zachowaj spokój. Uspokój także poszkodowanego, bowiem stres jedynie pogorszy dolegliwości i przyspieszy postępowanie zawału. Następnie ułóż chorego w odpowiedniej pozycji, ułatwiającej oddychanie. Wystarczy, że pomożesz mu usiąść lub przyjąć pozycję półsiedzącą. Jeżeli chory ma na sobie uciskające  elementy odzieży to musisz mu je poluzować. Chodzi o wszelkiego rodzaju kołnierzyki, krawaty, chusty. Szyja i klatka piersiowa chorego nie może być blokowana w żaden sposób, by zapewnić możliwość oddychania z łatwością. W ramach pierwszej pomocy przy zawale, należy ułatwić oddychanie pacjentowi oraz zadbać o jego spokój. Warto otworzyć okna i ułatwić dostęp do świeżego powietrza. W międzyczasie należy wezwać służby medyczne.

Co robić przy zawale, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha?

Pierwsza pomoc przy zawale w przypadku utraty przytomności odbywa się na innych zasadach. W pierwszej kolejności musisz zweryfikować czy chory oddycha. W tym celu sprawdź tętno i oddech. Jeśli są wyczuwalne, to ułóż chorego w pozycji bocznej ustalonej, jak w przypadku zwykłego procesu pierwszej pomocy. Dzięki temu, chory będzie mógł oddychać bez ryzyka zachłyśnięcia. W międzyczasie zadzwoń po karetkę.

Postępowanie przy zawale, gdy poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha

Jeśli chory nie oddycha i nie ma tętna to pierwsza pomoc opiera się na zasadach resuscytacji. Musisz przede wszystkim zachować spokój i skupić się. Wszelkie kroki musisz wykonać bowiem szybko i ostrożnie jednocześnie. Aby udzielić pierwszej pomocy przy zawale serca, połóż chorego na wznak i lekko odchyl mu głowę do tyłu w celu udrożnienia dróg oddechowych. Wykonuj dwa wdechy na trzydzieści uciśnięć klatki piersiowej. W międzyczasie jak najszybciej wezwij pogotowie lub poproś o to kogoś innego. Resuscytację musisz kontynuować nieprzerwanie do przybycia karetki. Jednak pamiętaj, by uciski na klatkę piersiową nie były zbyt mocne, by nie doszło do uszkodzeń wewnętrznych.

Zobacz też:
Zawroty głowy – czy mogą zagrażać zdrowiu? Przyczyny i leczenie zaburzeń równowagi

Niezależnie od stanu przytomności poszkodowanego, pierwsza pomoc przy zawale serca powinna być udzielana do momentu przybycia pogotowia. Wiedza, co robić przy zawale serca może pomóc uratować swoje lub cudze życie! Szybkość reakcji w takich przypadkach jest na wagę złota, ponieważ chodzi o zdrowie i życie.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły