Nowa szczepionka nosi nazwę ZyCoV-D. Wyprodukował ją koncern Cadila Healthcare (Zydus Cadila). Firma ma siedzibę w Ahmadabadzie.

Szczepionka DNA przeciw koronawirusowi zatwierdzona w Indiach

Pierwsza na świecie szczepionka DNA przeciw wirusowi SARS-CoV-2 została już przetestowana na 28 tys. ochotników. Badaniu byli też nastolatkowie w wieku od 12 do 18 lat. Cadila Healthcare zapewnia, że preparat jest bezpieczny i dobrze tolerowany.

Producenci dodają, że ZyCoV-D chroni sprawdza się również w przypadku nowych mutacji koronawirusa SARS-CoV-2. Do tej pory została ona zatwierdzona w Indiach. Jak informuje serwis „Wprost Zdrowie”, jej skuteczność jest obecnie oceniana na mniej więcej 66,6 proc. Jest zatem porównywalna z preparatem produkowanym przez Johnson & Johnson.

Szczepionka DNA łatwiejsza w transporcie i przechowywaniu

W przeciwieństwie do innych preparatów, ZyCoV-D nie wymaga bardzo niskich temperatur. Szczepionkę można przechowywać w temperaturze od -2 do 8 stopni Celsjusza, dzięki czemu zarówno transport jak i przechowywanie są prostsze. Stabilność powinna zachowywać nawet przez trzy miesiące w temperaturze do 25 stopni Celsjusza.

Co ciekawe, inny jest też sposób jej podania. Nie wymaga żadnych igieł, podaje się ją za pomocą bezigłowego aplikatora z płynem. Szczepionka koncernu Cadila Healthcare ma też być tania i łatwa w produkcji.

Już teraz wiadomo, że wymagane będzie podanie trzech dawek preparatu. Odnawia się je po 28 i 56 dniach od pierwszego zaszczepienia.

Za: zdrowie.wprost.pl

Zobacz także:

Zobacz też:
Wiceszef resortu zdrowia: Jeżeli tego nie zrobimy, to "będzie niedobrze"

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły