W Polsce w piątek przekroczona została liczba 15 milionów wykonanych szczepień. Pracownia SW Research zbadała, jakiemu preparatowi Polacy najbardziej ufają. Okazuje się, że zdecydowanym zwycięzcą sondażu jest szczepionka Pfizer/BioNTech.

Ponad 40 proc. Polaków wybrałoby szczepionkę Pfizera

Badanie przeprowadzone zostało dla serwisu rp.pl. Polaków zapytano, który z preparatów wybraliby, gdyby mieli taką możliwość. Bezkonkurencyjny okazał się tutaj Pfizer. Preparat tej firmy w swojej odpowiedzi wskazało aż 41,7 proc. badanych.

10,8 proc. z kolei uważa, że rodzaj szczepionki jest dla nich bez znaczenia. Dalsze miejsca zajęły preparaty firm: Moderna (9%), Johnson&Johnson (8,7%). Na końcu znalazła się AstraZeneca, którą wybrałoby 4,8 proc. badanych.

Niepokoi liczba osób, które nie chcą się szczepić

Co niezwykle ciekawe, ale i niepokojące jeśli chodzi o plany dotyczące szczepień, aż 25 proc. badanych wybrało odpowiedź „nie zamierzam szczepić się na COVID”.

Oznacza to, że w kwestii edukacji i popularyzacji szczepień, wciąż jest bardzo dużo do zrobienia. Brak zaszczepienia u co czwartej osoby może stanowić poważny problem jeśli chodzi o osiągnięcie odporności zbiorowej na COVID-19. Rządzący wielokrotnie podkreślali, że brak wyszczepienia odpowiedniej liczby osób może doprowadzić do kolejnej fali zakażeń już po wakacjach, kiedy wszyscy na jesieni wrócimy do biur.

Jak informuje serwis rp.pl, badanie przeprowadzone zostało na grupie 800 pełnoletnich internautów w dniach 11-12 maja tego roku.

za: rp.pl

Zobacz także:

Zobacz też:
"Nie ma mowy o przełożeniu Igrzysk w Tokio". Co ze stanem wyjątkowym?

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły