Według informacji ze środy, w Polsce potwierdzono już dokładnie 96 przypadków zakażenia odmianą Delta koronawirusa SARS-CoV-2. W rozmowie na antenie radiowej „Jedynki” Krzysztof Saczka kierujący pracami GIS podkreślił, że wirus ten krąży już w polskim społeczeństwie.

„Mutacja już krąży w naszym społeczeństwie”

Przed możliwością pojawienia się kolejnej fali zakażeń koronawirusem informowało wczoraj Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Wskazywano głównie na wspomniany wariant Delta, który na koniec sierpnia ma odpowiadać za aż 90 proc. zakażeń w Europie. Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka podkreślił, że już w tej chwili GIS prowadzi działania w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się nowej mutacji.

Ekspert podkreślił, że GIS prowadzi identyfikacje poszczególnych testów i ma dane na temat wszystkich wyników pozytywnych. Poinformował, że nie ma obecnie w Polsce dużego wzrostu zakażeń nową odmianą, która pochodzi z Indii.

Kto jest zakażony?

Co ciekawe, poinformował też że wśród zakażonych nową odmianą są głównie osoby, które nigdzie nie podróżowały. Dodał:

O czym to świadczy? O tym, że ta mutacja już krąży w naszym społeczeństwie.

Na szczęście, jak przekazał Saczka, obecnie nie widać w Polsce dużego wzrostu zachorowań. Pytany o możliwość powrotu obostrzeń, odparł że rządzący nie przewidują większych problemów w wakacje. Sytuacja może się jednak z biegiem czasu zmienić, choć na pewno nie z dnia na dzień – mówił kierujący GIS.

[…] Bardzo mocno chcę podkreślić fakt, że to, co będzie się działo, dalej zależy głownie od dwóch czynników: od nas samych, jak będziemy się zachowywać, czy będziemy raczej unikać dużych skupień ludzkich, unikać takich sytuacji, gdzie wirus będzie mógł w łatwy sposób rozprzestrzeniać się

– wskazywał na antenie Polskiego Radia.

Zobacz też:
Tygodniowa kwarantanna dla osób przybywających z UK

Za: PAP, PR1

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły