Wirus SARS-CoV-2 zupełnie zmieniła nasze myślenie na temat groźby pandemii, która może niemal z dnia na dzień zmienić całe nasze życie. Naukowcy, aby móc wyprzedzić podobne wypadki w przyszłości przyglądają się obecnie patogenowi, który z wielbłądów może się przenieść na ludzi. Jest on zdecydowanie bardziej groźny od patogenu, z jakim obecnie mamy do czynienia na całym świecie.
Pobieranie próbek jest trudne, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy
– podkreśla Nelson Kipchirchir, kenijski weterynarz który przestraszonemu wielbłądowi musi włożyć patyczek testowy, aby sprawdzić czy zwierzę jest chore.
Mers może wywołać kolejną pandemię
Naukowcy badają syndrom Mers, który może w przyszłości zaatakować nas podobnie jak Covid-19. Badania nad wirusem trwają od 2013 roku. Obecnie jednak nasza świadomość na temat zagrożeń, jakie mogą nieść wirusy odzwierzęce, jest znacznie większa.
O Mers wiadomo już, że może być przenoszona z kręgowców na ludzi. Na wielbłądy najpewniej przeszła z nietoperzy. Jej objawy są bardzo podobne do Covid-19 – pojawia się gorączka, kaszel oraz problemy z oddychaniem. Zdecydowanie inne jest jednak zagrożenie, jakie ze sobą niesie. Koronawirus tego rodzaju okazuje się śmiertelny dla aż 35 procent zarażonych osób.
Przeciwciała u ludzi i wielbłądów
W 2014 roku okazało się, że przeciwciała Mers znajdowały się u 46 proc. wielbłądów, które przebadano. Mieli je też pracownicy rzeźni. O ile obecnie ten koronawirus nie przenosi się łatwo na ludzi, w przyszłości może się to zmienić. Patogen wciąż się zmienia, tak samo jak wyglądało to w przypadku SARS-CoV-2.
Niepokojące są także dane organu doradczego ONZ ds. różnorodności biologicznej. W swoim raporcie poinformował on, że ludzi potencjalnie zaatakować może aż 850 tys. wirusów. Co więcej, w każdym roku pojawić się może nawet pięć nowych chorób i każda z nich może przerodzić się w pandemię.
za: dw.com/pl
Zobacz także:
- Koronawirus przeniósł się z psa na dziecko. Chodzi o sytuację sprzed… 3 lat
- Otępienie po przejściu COVID-19. Naukowcy odkryli, dlaczego tak się dzieje
- Amerykanie chcą stworzyć lek przeciwwirusowy. Na badania przeznaczą ponad 3 mld dolarów
- Naukowcy odkryli nowe koronawirusy u nietoperzy
- „Owoce” pandemii. Złe wieści na temat stylu życia Polaków