Niektóre z osób, które przechorowały COVID-19, cierpią na otępienie, które można porównać z chorobą Alzheimera. Naukowcy opublikowali wyniki badań na łamach „Alzheimer’s Research & Therapy”, dzięki którym udało im się odkryć, co jest powodem takiego stanu rzeczy.

Powikłania neurologiczne po COVID-19

Jak czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej, coraz częściej wskutek przechorowania COVID-19 pojawiają się powikłania neurologiczne i tzw. „długi ogon”.

Takie powikłania często trwają jeszcze długo po wyleczeniu z COVID-19 i mogą mieć trwały wpływ na pracę niektórych narządów, w tym mózgu. Dotąd nie mieliśmy jednak wiedzy na temat tego, co powoduje że problemy neurologiczne pojawiają się wskutek zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Główny autor badania, dr Feixiong Cheng podkreślił, że dla opracowania skutecznych strategii profilaktycznych i terapeutycznych konieczne jest wyjaśnienie, jak te problemy są ze sobą powiązane.

Naukowcy z zespołu eksperta z Instytutu Medycyny Genomowej Cleveland Clinic wykorzystali sztuczną inteligencję do analizy zestawów danych pacjentów z chorobą Alzheimera i COVID-19. Okazuje się, że nie ma zbyt wielu dowodów na atakowanie mózgu przez wirusa. Znacznie ciekawsze i bardziej istotne jest inne odkrycie.

Powiązania między wirusem a genami

Jak informują naukowcy, są ścisłe powiązania między wirusem a genami/białkami, które są związane z niektórymi chorobami neurologicznymi, w tym właśnie chorobą Alzheimera. To wskazuje zdaniem ekspertów na szlaki, którymi choroba ta może doprowadzać do demencji, która przypomina chorobę Alzheimera. Wspomniany dr Cheng powiedział:

Odkryliśmy, że infekcja SARS-CoV-2 znacząco zmieniła markery Alzheimera związane z zapaleniem mózgu i że pewne czynniki związane z wirusem ulegają wyjątkowo silnej ekspresji w komórkach bariery krew-mózg,

Dowodzić to ma, że wirus potrafi wpływać na kilka genów lub szlaków, które są zaangażowane w zapalenie układu nerwowego i uszkodzenie naczyń mikrokrążenia mózgu. To ostatecznie może doprowadzić do wspomnianych zaburzeń.

Zobacz też:
Koronawirus raport Polska: wtorek, 14 września 2021

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły