Stany Zjednoczone chcą stworzyć nowy lek przeciwwirusowi. USA chcą przeznaczyć aż 3,2 mld dolarów na przyspieszenie badań. Chodzi nie tylko o wirusa SARS-CoV-2.

Pigułki przeciwwirusowe jeszcze w tym roku?

O ambitnych planach Stanów Zjednoczonych poinformował główny doradca Białego Domu ds. pandemii. Anthony Fauci zapowiedział, że celem jest opracowanie pigułek antywirusowych, które będą skuteczne zarówno przeciwko COVID-19, jak i innym wirusom o potencjale pandemicznym – podaje w depeszy Polska Agencja Prasowa.

Badania kliniczne nad wspomnianym lekiem przeciwwirusowym trwają już od pewnego czasu. Teraz rządzący liczą na to, że uda się je przyspieszyć dzięki potężnemu zastrzykowi gotówki. Biały Dom liczy na to, że pierwsze rezultaty poznamy jeszcze pod koniec tego roku.

Członek zespołu Białego Domu ds. COVID-19 podkreślił, że obecnie badania skupione są na opracowaniu leku przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, jednak nie będą się do niego ograniczały. David Kessler zapowiedział już poszerzenie badań o inne wirusy, które mogą w przyszłości doprowadzić do pandemii. Wskazał, że mimo licznych sukcesów w walce z pandemią koronawirusa, w dalszym ciągu każdego dnia umiera z powodu zakażenia kilkaset osób.

Tabletki przeciwwirusowe miałyby być łatwo dostępne dla pacjentów we wczesnej fazie choroby. Obecnie nad ich produkcją pracuje kilka firm. Jednym z proponowanych lekarstw jest molnupiravir, który opracował koncern Merck.

Ofiary koronawirusa w USA

Stany Zjednoczone są najbardziej doświadczonym przez pandemię koronawirusa krajem na świecie. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że liczba ofiar przekroczyła już 600 tysięcy.

Zobacz też:
Trzecia dawka szczepionki Pfizer. Będzie wniosek

Podano także, że na szczęście wraz z postępem programu szczepień liczba nowych zakażeń bardzo mocno spadała. Do tej pory ponad połowa Amerykanów otrzymała co najmniej jedną dawkę preparatu, a 40 proc. obywateli jest już zaszczepionych w pełni.

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły