Chińscy badacze opublikowali artykuł na łamach czasopisma naukowego „Cell”, w którym mówią o odkryciu nowych koronawirusów u nietoperzy. Dowodzi to ich zdaniem, że populacje nietoperzy są ogromnym rezerwuarem koronawirusów.

Koronawirusy podobne do SARS-CoV-2

Niepokojące wydają się szczególnie informacje badaczy, wedle których wspomniane koronawirusy odkryte w próbkach pobranych od nietoperzy są podobne do wirusa SARS-CoV-2, który wywołał pandemię.

Próbki zostały pobrane od nietoperzy z rodziny podkowcowców. Odkryto w nich koronawirusa, który poza zmianami genetycznymi w białku kolca jest najbliższy dobrze przez nas wszystkich znanemu wirusowi SARS-CoV-2.

Chińscy badacze oceniają, że wyniki jasno wskazują na nietoperze jako istotny element układanki dotyczącej rozwoju i mutacji koronawirusów. Wskazali, że blisko spokrewnione z SARS-CoV-2 koronawirusy w dalszym ciągu krążą w populacjach tych zwierząt. Co więcej, w niektórych regionach mogą występować dosyć często.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, próbki zostały przez badaczy zebrane w południowo-zachodniej prowincji Chin Junnan od nietoperzy, które powszechnie występując w całej Azji Południowo-Wschodniej. Pobrano je między majem 2019 a listopadem 2020 roku.

Wciąż nie wiemy, jakie są początki pandemii

W dalszym ciągu nie mamy jasnej odpowiedzi w kwestii wybuchu pandemii koronawirusa. O najbardziej prawdopodobnej wersji dotyczącej przejścia wirusa z naturalnego rezerwuaru prze większego pośrednika na człowieka, informowali naukowcy WHO, którzy w styczniu odwiedzili Wuhan.

Obecnie jednak zarówno USA jak i Unia Europejska mają się domagać dalszych badań mających wyjaśnić początki pandemii. Jedno z rządowych laboratoriów USA miało ocenić, że teza o wycieku wirusa z laboratorium wciąż uważana jest za wiarygodną.

Zobacz też:
Koronawirus 6 grudnia 2021. Raport Polska, poniedziałek, szczegółowe dane

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły