Wygląda na to, że szczepionka przeciwko chorobie Heinego-Medina może być stosowana przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Tak przynajmniej twierdzą eksperci z Rosyjskiej Akademii Nauk.

Przebadano 600 osób

Badania nad wpływem szczepionki przeciwko polio w starciu z nowym koronawirusem przeprowadzone zostały na grupie 600 osób. Zajmował się nimi ośrodek badań nad preparatami immunobiologicznymi im. Michaiła Czumakowa Rosyjskiej Akademii Nauk. Naukowcy twierdzą, że wspomniany preparat jest skuteczny przeciwko zakażeniu SARS-CoV-2.

O wynikach badań poinformował szef ośrodka, Ajdar Iszmuchamietow. Przekazał mediom, że ochotnikom podano aktywną szczepionkę przeciwko polio. Twierdzi, że w badanej grupie odnotowano „wyraźny spadek zachorowalności” jeśli chodzi o nowego koronawirusa.

Temat odłożono na bok

Jednocześnie ekspert stwierdził, że kwestia użycia wspomnianego preparatu do walki z trwającą pandemią została odłożona na bok. Traktuje się jako wariant w warunkach „pilnej konieczności”.

Ten sam ośrodek wcześniej opracował jedną z trzech szczepionek przeciwko patogenowi SARS-CoV-2, jakie powstały do tej pory w Rosji. Covivac ma dawać odporność na osiem miesięcy. Do końca roku preparat ma przejść ostatnią fazę badań klinicznych u osób w wieku powyżej 60 lat.

W krajach uprzemysłowionych polio, inaczej znane jako choroba Heindego-Medina, wyeliminowane zostało praktycznie całkowicie. Wszystko dzięki wspomnianym szczepionkom przeciwko wirusowi, który wywoływał chorobę. W roku 2015 ogłoszono wyeliminowanie dzikiego szczepu polio typu II na całym świecie. Po raz ostatni zakażenie wirusem polio typu III odnotowano z kolei w roku 2012.

Zobacz też:
Koronawirus raport Polska: poniedziałek, 13 września 2021

za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły