Wszystko wskazuje na to, że w końcu można patrzeć z optymizmem w przyszłości jeśli chodzi o sytuację epidemiczną w Polsce. Eksperci zgodnie oceniają, że szczyt trzeciej fali zakażeń jest już za nami. Dowodzą tego również dzisiejsze dane na temat nowych infekcji, które potwierdzono w Polsce. Mamy 7283 nowe przypadki koronawirusa.

Zdecydowanie mniej zakażeń w raporcie resortu

Ministerstwo Zdrowia w swoim raporcie podało, że w od wczoraj potwierdzono kolejne 7283 infekcje koronawirusem w Polsce. Jak czytamy dalej, najwięcej nowych zakażeń dotyczy województw:

  • śląskiego (1171);
  • mazowieckiego (1100);
  • dolnośląskiego (747);
  • wielkopolskiego (720);
  • małopolskiego (671).

W pozostałych województwach mamy poniżej 500 nowych przypadków.

Jeśli chodzi o ofiary śmiertelne zakażenia koronawirusem, w najnowszym raporcie wskazano na 101 takich przypadków. 48 spośród nich dotyczy osób, które zmarły wskutek współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami.

Łącznie w Polsce potwierdzono już do tej pory zakażenie u prawie 2,7 miliona osób.

Trend spadkowy trwa

Minister Zdrowia Adam Niedzielski komentując dane z ostatnich siedmiu dni napisał na Twitterze:

Średnia 7-dniowa liczby nowych zakażeń spadła do 16 tys. Trend spadkowy trwa.

Wczoraj również prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski ocenił w rozmowie z PAP, że dane rzeczywiście napawają optymizmem i widać utrzymywanie się tendencji spadkowej. Pandemia – mówił Sutkowski – wyraźnie spowalnia. Zdaniem eksperta mamy najpewniej do czynienia z początkiem końca trzeciej fali zakażeń koronawirusem w Polsce.

Kiedy powrót do normalności?

Jeśli wierzyć informacjom, wedle których była to ostatnia tak wysoka fala zakażeń, możemy powoli zacząć wyczekiwać dnia, w którym zakażenia będą marginalne i zaczniemy powracać do normalności. Powodem jest oczywiście przyspieszenie programu szczepień zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Zobacz też:
Koronawirus przeniósł się z psa na dziecko. Chodzi o sytuację sprzed... 3 lat

Szef Kancelarii Premiera w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zapewniał, że już tylko tygodnie dzielą nas od momentu, kiedy wszyscy będą mieli swoje skierowania na szczepienie przeciwko koronawirusowi.

za: „Rzeczpospolita”, PAP, Ministerstwo Zdrowia, Twitter

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły