Od jutra nie będzie już obowiązywał nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Warunkiem jest utrzymywanie dystansu 1,5 metra od innych osób. Minister Zdrowia zaapelował do Polaków, aby nie zapominali, czego dokładnie dotyczy wprowadzona zmiana.

„Musimy cały czas się pilnować”

W rozmowie z dziennikarzami minister podkreślił, że w dalszym ciągu musimy się pilnować, jeśli chodzi o maseczki. Przypomniał, że choć od 15 maja zniesiony zostaje nakaz noszenia maseczek, dotyczy on tylko przebywania na dworze.

Musimy cały czas pilnować się i nosić maseczki w przestrzeniach wewnętrznych

– podkreślał szef resortu.

Poinformował jednocześnie, że obecnie udało się już zejść poniżej poziomu 10 przypadków zakażenia na 100 tys. Dlatego, dodawał Niedzielski, możliwe stało się podjęcie tej istotnej decyzji.

Minister przyznał, że rząd miał pewne obawy co do zniesienia nakazu noszenia maseczek na zewnątrz. Powodem jest właśnie obawa co do respektowania zasad w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego też zaapelował, aby nie ignorować rządowych restrykcji w tym zakresie. Dodał, że maseczkę powinniśmy założyć także wtedy, gdy wokół nas znajduje się dużo osób.

Liczba zakażeń wciąż spada

Dzisiejszy raport Ministerstwa Zdrowia znów wykazał spadek liczby zakażeń. Według porannego raportu, w Polsce potwierdzono 3288 nowych przypadków koronawirusa.

Najwięcej przypadków dotyczy województw: śląskiego (432), mazowieckiego (400) oraz dolnośląskiego (307) i wielkopolskiego (306).

W raporcie poinformowano również, że z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 80 osób. Walkę z Covid-19 przegrało też 209 osób, u których infekcja współistniała z innymi schorzeniami.

Zobacz też:
Szwecja z najwyższym wskaźnikiem zakażeń w Europie. Grozi jej izolacja

Dla porównania, wczoraj Ministerstwo informowało o 3730 nowych zakażeniach. 13 maja łącznie zmarły 342 osoby, które zmagały się z infekcją.

za: PAP, Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły