Klinika Sky Clinic posiada zespół medyczny z wieloletnim doświadczeniem, który dba o piękną swoich pacjentów.
Dzięki przeszczepom oraz medycynie estetycznej zespół eliminuje kompleksy swoich pacjentów oraz pomaga im odzyskać pewność siebie.
Ich wiedza pozwala również na przeciwdziałanie niechcianych procesów, takich jak na przykład wypadanie włosów.
Nadmierne wypadanie włosów – objawy
Na ciele człowieka znajduje się mniej więcej pięć milionów mieszków włosowych. Poza takimi miejscami jak wewnętrzna część dłoni, zgięcia łokci czy kolan oraz usta, ciało posiada owłosienie.
Z tej ogromnej ilości, około dwieście tysięcy mieszków włosowych znajduje się na skórze głowy. Ilość włosów oraz ich gęstość kształtują się między drugim a szóstym miesiącem życia przed narodzinami.
Każdy włos posiada jednak cykl swojego życia. Oznacza to, że po jakimś czasie, po prostu wypadnie, a na jego miejscu pojawi się nowy.
Tak więc wypadanie włosów w niewielkich ilościach jest czymś naturalnym i nie wymagającym obawy.
Jednak czasem włosy zaczynają wypadać częściej, a gęstość włosów zaczyna maleć. Jest to objaw nadmiernego wypadania włosów.
Warto jest wcześnie wykryć wypadające włosy w nadmiernych ilościach, aby móc zareagować.
Można również temu przeciwdziałać, dlatego też trzeba poznać przyczyny wypadania włosów.
Wypadanie włosów przyczyny
Aby móc prawidłowo zareagować na wypadanie włosów, należy dowiedzieć się, co jest przyczyną wypadania włosów. Jakie są zatem przyczyny wypadania włosów?
Nieprawidłowa dieta a wypadanie włosów
Do najczęstszych powodów wypadania włosów należy nieprawidłowe odżywianie się. Tyczy się to zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku.
Mieszki włosowe potrzebują odpowiedniej ilości białka, a także miedzi oraz cynku. Jeśli w spożywanych posiłkach zabraknie tych elementów, może stać się to powodem nadmiernego wypadania włosów, ponieważ mieszki zostaną osłabione.
Nieprawidłowe dbanie o włosy
Wiele osób po umyciu skóry głowy, zostawia włosy mokre, aby same wyschły. W między czasie często je przeczesują. Może się to okazać jedną z przyczyn wypadania włosów. Dlaczego?
Dzieje się tak, ponieważ mokre włosy są znacznie bardziej delikatne, niż włosy suche. Stają się łamliwe i nadwrażliwe. Czesanie włosów czy pozostawianie je mokrych może spowodować ich osłabienie.
Częste farbowanie włosów
Farbowanie powoduje podobne efekty. Częste używanie środków chemicznych, z jakich korzysta się do farbowania osłabia mieszki włosowe i powoduje nadmierną utratą włosów.
Kolejną przyczyną może być sposób mycia skóry głowy czy płukania włosów. Należy być przy tym delikatnym i używać naturalnych środków.
Choroby a wypadanie włosów
Wypadanie włosów spowodowane może być przez różne choroby. Do takich chorób należą przede wszystkim:
- choroby tarczycy,
- choroby skóry głowy, na przykład łojotokowe zapalenie skóry głowy,
- anemia,
- zaburzenia hormonalne,
- choroby włosów.
Uwarunkowania genetyczne
Do przyczyn nadmiernego wypadania włosów należą też niestety uwarunkowania genetyczne, na który nie posiadamy wpływu. Wypadające włosy w tym przypadku dotyczą najczęściej mężczyzn. Utratę włosów mogą zaobserwować już po dwudziestym roku życia.
Czy w takim przypadku można powstrzymać wypadanie włosów? DO tego należy poznać sposoby leczenia.
Wypadanie włosów – inne przyczyny
- przyjmowanie środków antykoncepcyjnych,
- częsta ekspozycja na promienie uv,
- choroba autoimmunologiczna,
- problem zaburzeń hormonalnych, czyli zmiany hormonalne zachodzące w organizmie,
- niewłaściwe krążenie krwi.
Sposoby leczenia przy wypadaniu włosów
Dzięki wczesnemu wykryciu problemu z nadmierną utratą włosów, można nie tyle co leczyć problem, ale i powstrzymać wypadanie włosów. Jakie istnieją sposoby na wypadające włosy?
Produkty przeciw wypadaniu włosów
Jeżeli lekarz dermatolog postawi odpowiednią diagnozę, może przepisać dobrane kosmetyki, które poprawią kondycję włosów, oraz zapobiegną utraty włosów.
Skład przyjmowanych leków powinien być przy tym bogaty w witaminy z grupy b, powinien powodować przyspieszenie porostu włosów oraz zawierać substancje aktywne. Skrzyp polny, korzeń łopianu czy tatarak zwyczajny to również częste składniki.
Odpowiednia dieta na wypadanie włosów
Aby przeciwdziałać takim objawom jak przerzedzenie włosów, należy określić odpowiednią dietę. Powinna być ona bogata przede wszystkim w białko, cynk oraz miedź. Są to elementy diety wzmacniające włosy.
Taką dietę można ustalić nawet samemu, bez konieczności widzenia się z dermatologiem czy nawet dietetykiem. Jeżeli będzie zdrowa i zbilansowana, na pewno zawierać będzie potrzebne składowe, które rozwiążą problem wypadania włosów na skórze głowy.
Co powinna zawierać dobra dieta na wypadanie włosów?
- chude mięso,
- fasola szparagowa,
- spora dawka witamin jest też zawarta w czerwonym mięsie,
- sezonowe owoce,
- skrzyp polny,
- w okresie menopauzy czy okresie ciąży zwłaszcza wątróbka powinna być częstym składnikiem diety.
Przeszczep włosów
Do niektórych rodzajów łysienia należy podejść w bardziej profesjonalny sposób. Lekarz dermatolog, po diagnozie może przepisać skierowanie do innego lekarza, który zajmować się będzie przeszczepami włosów.
Jest to metoda zapewniająca poprawę kondycji włosów oraz wypełnia luki na skóry głowy pozbawione włosów.
Masaż skóry głowy na wypadanie włosów
Jest to sposób na szybszy odrost włosów.
Rodzaje łysienia
Przyczyną wypadania włosów mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników. Dlatego też z biegiem czasu wyróżnione różne rodzaje łysienia. Jakie?
Łysienie androgenowe
Jest to rodzaj łysienia, który dotyka najczęściej mężczyzn, nawet w młodym wieku. Jest ono uwarunkowane genetycznie. najczęściej proces wypadania włosów zaczyna się przy skroniach. Powoduje to powstawanie tak zwanych zakoli.
Łysienie plackowate
Ten rodzaj łysienia powoduje, że wypadające włosy tworzą tak zwane łyse placki. Są to strefowe miejsca na skórze głowy pozbawione włosów. Z czasem może się to rozwinąć na dalsze części skóry głowy, a nawet doprowadzić do całkowitej utraty włosów.
Łysienie bliznowaciejące
W skutek silnego stanu zapalnego może dojść do uszkodzenia mieszków włosowych. Powoduje proces wypadania włosów skóry głowy oraz słabszą kondycję włosów.
Łysienie psychogenne – silny stres
Łysienie psychogenne może być związane z pracą czy życiem prywatnym. Wypadanie włosów skóry głowy może być bowiem konsekwencją nadmiernego stresu.
Włosy wypadające z tego powodu może dotknąć nawet osoby, które posiadają zdrowe włosy.
Łysienie telogenowe
Utrata włosów w tym przypadku jest związana z cyklem życia zachodzącym w mieszku włosowym. Jest to naturalna sytuacja.
Cykl życia włosa
Każdy włos na ciele człowieka posiada swój cykl życia, który rozpoczyna się jeszcze przed narodzinami.
Dlatego też włosy naturalnie wypadają każdego dnia w niewielkich ilościach. Nie należy się tym martwić, ponieważ jest to normalna sytuacja.
Jak więc wygląda taki cykl życia włosa każdego pacjenta?
- Od trzech do sześciu lat włos znajduje się w fazie wzrostu. W tej fazie jest najwięcej włosów, które pokrywają skórę głowy.
- Następną fazą jest faza przejściowa, w której znajduje się najmniej włosów.
- Ostatnim etapem jest tak zwana faza spoczynku. Trwa ona maksymalnie cztery miesiące. Faza ta polega na tym, że stare włosy pokrywające skórę głowy zostają wypchnięte przez nowe włosy.
Wypadanie włosów a wiek
Wypadanie włosów jest również związane z wiekiem.
Głównym składnikiem każdego mieszka włosowego jest kolagen. To właśnie on sprawia, że wypadają włosy. Dokładniej jego sztywnienie.
Dzieje się to najczęściej z wiekiem, ponieważ to właśnie wtedy go ubywa. Jednak czasem sztywnienie kolagenu występuje też w młodszym wieku, co sprawia że mieszek włosowy posiada ograniczony dostęp do witamin. Innymi słowy powstaje niedobór witamin. I to właśnie powoduje wypadanie włosów.
Gęstość włosów a ich kolor
- W przypadku kobiet najwięcej włosów mają blondynki. Przyczyny problemu wypadających włosów w tym przypadku są często związane z tym, iż są to włosy bardzo cienkie.
- Włosy rude są natomiast grube, ale rzadkie. Gdy włosy wypadają szybko można to dostrzec.
- Z kolei włosy brązowe są średnie zarówno pod względem gęstości występowania, jak i pod względem grubości.
Gęstość włosów a płeć
Gęstość włosów pokrywających skórę głowy jest też związana z płcią. Badania pokazują, że kobiety częściej posiadają bardziej cienkie oraz rzadsze włosy.
Mężczyźni z kolei mają tendencję do grubszych i gęstszych włosów. Jednak to właśnie oni częściej mierzą się z wypadającymi włosami.
Zobacz także:
- Domowe sposoby na wypadanie włosów – 5 metod. Jak pozbyć się problemu z wypadającymi kosmykami raz na zawsze?
- Uderzenia gorąca – jak radzić sobie z nagłym uczuciem gorąca?
- Zęby mleczne – ile ich jest i kiedy wypadają? Wszystko, co musisz wiedzieć o mleczakach
- Sarkopenia, czyli utrata masy mięśniowej z wiekiem. Jak się przed nią uchronić i jak z nią walczyć?
- Co zrobić, by cienkie włosy wyglądały zdrowo? Sprawdzone sposoby