Uderzenia gorąca – najczęstsze przyczyny
Uderzenia gorąca są efektem reakcji organizmu, który broniąc się, stara się normalizować temperaturę. Potrzeba ta zachodzi w momencie, gdy układ termoregulacji dostaje sygnał o podniesionej ciepłocie ciała i próbuje ją automatycznie obniżyć. W tym celu rozpoczyna łańcuch reakcji, prowadzących do zwiększania światła naczyń krwionośnych oraz wzmożonej potliwości dla odprowadzenia ciepła, co powoduje jednak nagłe uczucie gorąca.
Najczęstszą przyczyną uderzeń gorąca jest menopauza. Nagłe uczucie gorąca może wystąpić nawet na 2-3 lata przed rozpoczęciem klimakterium. Z kolei u mężczyzn napady ciepła są efektem spadku stężenia testosteronu oraz męskich hormonów płciowych w organizmie.
Uderzenia ciepła mogą być także wynikiem schorzeń. Jedną z najczęstszych dolegliwości jest nieprawidłowa praca tarczycy. W większości przypadków chodzi o nadczynność narządu. W takim przypadku pojawiają się również takie objawy, jak:
- wypadanie włosów;
- nadpotliwość ciała;
- nagła utrata wagi;
- nadmierna nerwowość.
Innymi chorobowymi przyczynami uderzeń gorąca mogą być także gruźlica, migrena, klasterowe bóle głowy oraz niektóre typy nowotworów. Poza tym, uderzenia ciepła towarzyszą często takim zaburzeniom neurologicznym, jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.
Uderzenia gorąca na twarzy – przyczyny
Przyczyną uderzeń gorąca na twarzy może być wzmożony stres lub nerwica. Osoby cierpiące na silne rozdrażnienie, żyjące w ciągłym stresie, mają często problemy z nadciśnieniem. Z tego powodu mogą u nich występować ataki gorąca. Często pojawiają się także duszności i kołatanie serca, jak również uczucie dyskomfortu, bóle w okolicy brzucha i głowy.
Uderzenie gorąca mogą być również wynikiem stosowania medykamentów. Należy do nich sildenafil, który znajduje się w popularnych lekach na potencję oraz nitrogliceryna. Poza tym, leki zawierające wankomycynę i nifedypinę są często odpowiedzialne za efekt niepożądany w postaci uderzeń gorąca w nocy. Hormony, wykorzystywane w leczeniu raka prostaty mogą w równym stopniu przyczyniać się do występowania uderzeń ciepła. Niekiedy objawy są tylko tymczasowe i ustępują po zakończeniu terapii. Innym powodem uderzeń ciepła mogą być używki, jak alkohol i kofeina lub ostre jedzenie.
Menopauza a uderzenia gorąca
Klimakterium lub inaczej menopauza powoduje zmiany hormonalne we krwi, a co za tym idzie, wzmożone pocenie oraz uderzenia gorąca w nocy. Okres menopauzy związany jest z obniżonym stężeniem estrogenów w organizmie oraz zatrzymaniem produkcji hormonów przez jajniki. Proces ten zaczyna się naturalnie w wieku średnim, najczęściej po 50-tce. U części kobiet menopauza może także wystąpić wcześniej. Najczęściej jest to efektem przebytych chorób. Wszelkie czynniki, które wpływają na zaburzenie naturalnej gospodarki hormonalnej, mogą powodować wcześniejsze rozpoczęcie przekwitania. Zalicza się tutaj:
- zabiegi ginekologiczne;
- choroby neurologiczne;
- antykoncepcję hormonalną;
- chemioterapię;
- radioterapię.
O menopauzie można mówić zwykle wtedy, gdy od czasu ostatniej miesiączki minął rok. Nagłe uczucie gorąca oraz wzmożona potliwość stanowią charakterystyczne objawy dla procesu przekwitania. Mogą one pojawić się znacznie wcześniej niż rozpocznie się menopauza. Objawy mogą także utrzymywać się w okresie pomenopauzalnym nawet do dwóch lat, choć z biegiem czasu są łagodniejsze. Poza nagłymi uderzeniami gorąca w nocy i w trakcie dnia, częstymi objawami menopauzy są wahania nastroju, problemy ze snem, drażliwość i suchość błon śluzowych. Rodzaj, częstotliwość i intensywność objawów może być zupełnie inna u każdej z kobiet. Wiele zależy bowiem od uwarunkowań zdrowotnych oraz trybu życia.
Uderzenia gorąca przy menopauzie – co robić?
Jeśli uderzenie gorąca przy menopauzie oraz inne objawy utrudniają ci codzienną aktywność, zaburzają odpoczynek i sen, skonsultuj się z lekarzem. Najczęściej w takich sytuacjach stosuje się terapię hormonalną, która ma złagodzić objawy w okresie menopauzy. Przy uderzeniach gorąca po 60. roku życia, terapia z lekami hormonalnymi w wielu przypadkach jest niemożliwa z przyczyn zdrowotnych. Leki hormonalne mogą powodować problemy przy innych schorzeniach lub nie być kompatybilne z licznymi medykamentami.
Jednak, jeśli dolegliwości są łagodniejsze, możesz sięgnąć po preparaty naturalne bez recepty, które mają w składzie czerwoną koniczynę lub pluskwicę.
Sposoby na uderzenia gorąca – jak sobie radzić z napadami ciepła?
Nagłe uderzenia gorąca najczęściej są niegroźne, ale męczące i nieprzyjemne. Mogą utrudniać ci wykonywanie codziennych czynności, szczególnie gdy towarzyszą im inne objawy. Istnieje jednak wiele sposobów na uderzenia gorąca, które pomogą zmniejszyć częstotliwość i natężenie samych ataków. Oto one.
Utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała
Lekkie podniesienie ciepłoty ciała może stanowić przyczynę uderzenia gorąca. Temperaturę możesz obniżyć przez unikanie przebywania w zbyt ciepłych pomieszczeniach, wystawiania się na silne słońce oraz zbyt ciepłego ubierania. W pomieszczeniach możesz obniżyć temperaturę i zrezygnować z wielowarstwowego ubioru.
Właściwe nawodnienie organizmu
Uderzenia gorąca przy menopauzie są najczęściej po prostu dyskomfortowe. Uczucie wywołane nagłą falą ciepła pomoże zniwelować chłodna woda. Sięgaj po nią, gdy poczujesz zbliżający się napad. Prawidłowe nawodnienie pomoże także przy uderzeniach gorąca w nocy.
Unikanie mocnych przypraw i używek
Ostre przyprawy mogą przyczyniać się do wywoływania napadów i zwiększa ich częstotliwości. Z tego powodu należy odstawić lub ograniczyć kofeinę, alkohol, pikantne dodatki oraz papierosy. Większość z nich oddziałuje na funkcjonowanie serca i układu krążenia, co może sprawiać, że uderzenia gorąca będą częstsze i intensywniejsze.
Szczupła sylwetka
Napady uderzenia gorąca po 60. roku życia będą częściej dotykały osób z nadwagą oraz problemem otyłości. Zadbaj o sylwetkę i postaraj się zgubić nadprogramowe kilogramy.
Nagłe uderzenia gorąca są swoistym sygnałem alarmowym. Nie zawsze są związane z okresem menopauzy. Jeśli problem nagłego uczucia gorąca dotyczy także ciebie, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że wcześniejsze wykrycie przyczyny uderzeń gorąca może pomóc zatrzymać rozwój wielu chorób o wskazanym objawie. Dodatkowo, w przypadku menopauzy korzystne jest rozpoczęcie terapii hormonalnej przy wczesnych objawach.
Zobacz także:
- Domowe sposoby na kołatanie serca – przyczyny i metody leczenia. Poznaj naturalne sposoby na zaburzenia rytmu pracy serca!
- Podwyższony cholesterol – objawy i przyczyny. Jak walczyć ze zbyt wysokim cholesterolem?
- Zapalenie gardła u dzieci – jak sobie z nim radzić?
- Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg (RLS) – przyczyny i leczenie. Jak łagodzić syndrom poruszania nogami?
- Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu – co robić gdy dokucza ci zapalenie pęcherza moczowego?