Oczy i ich okolica zalicza się do bardzo wrażliwych obszarów. Każdy, kto aplikuje na nią produkty kosmetyczne i do makijażu, musi pamiętać, że powinny spełniać określone normy. Zwykle różnią się składem, a przede wszystkim stężeniem substancji aktywnych. Nie bez znaczenia jest także konsystencja. W naszym artykule przedstawimy ci informacje konieczne do prawidłowej pielęgnacji, ale także makijażu. Odpowiednia wiedza pozwoli uchronić cię przed błędami, które możesz przepłacić własnym zdrowiem. 

Obszar wokół oczu – czym się wyróżnia?

Mogłoby się wydawać, że skóra jest wszędzie taka sama i bez większego znaczenia jest rodzaj aplikowanych na nią kosmetyków. To błędne myślenie, które może przysporzyć wielu kłopotów o podłożu m.in. dermatologicznym. Okolica wokół oczu wyróżnia się przede wszystkim zdecydowanie cieńszą strukturą oraz budową. Łatwo można to zaobserwować, ponieważ szybciej się starzeje, staje się odwodniona i przesuszona. Jest zdecydowanie bardziej podatna na wszelkie alergie m.in. na substancje zawarte w produktach kosmetycznych. Nie bez znaczenia są także kosmetyki do makijażu – twój ulubiony tusz Colossal musi spełniać określone parametry, aby był dla ciebie bezpieczny.

Zobacz też:
Suchość w gardle – jak skutecznie nawilżyć gardło?

Okolica oczu – najczęstsze problemy

Pisząc o okolicy oczu mamy na myśli skórę, ale także sam wygląd i kondycję rzęs. Coraz więcej kobiet skarży się na defekty, tego obszaru. Nie zawsze jest to zależne od wieku. Do najczęstszych problemów estetycznych można zaliczyć:

  • widoczne naczynka;
  • cienie pod oczami;
  • opuchliznę;
  • zmarszczki;
  • wypadające i rzadkie rzęsy;
  • podatność na alergie.

Makijaż oczu – co wybrać?

Rynek kosmetyczny jest ogromną machiną produkcyjną, której asortyment ciągle się powiększa. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Mimo wszystko trudno wybrać idealny preparat, kiedy wybór jest tak duży. Makijaż oczu wykonują prawie wszystkie kobiety, w większym lub mniejszym stopniu. Podstawowym kosmetykiem jest oczywiście tusz do rzęs. Czy zastanawiałaś się, jaki powinien być? Przede wszystkim musi zostać przebadany pod kątem okulistycznym, nie może podrażniać oraz powodować alergii. Silne substancje chemiczne powinny występować w znikomej ilości. Takich informacji zawsze szukaj na opakowaniu lub bezpośrednio u producenta.

Makijaż oczu – nie tyko tusz do rzęs

Nie da się ukryć, że dla większości kobiet, tusz do rzęs jest podstawowym kosmetykiem do makijażu. Oprócz niego występuje jednak szereg innych, którymi można podkreślać tę okolicę. Mowa o cieniach do powiek, które doskonale sprawdzają się podczas smoky eyes, eyelinerze, czy kredkach. Wszystkie te produkty, tak samo, jak maskary muszą spełniać określone normy, o których wyżej wspomnieliśmy. Unikaj przede wszystkim substancji konserwujących, alkoholu i innych związków, które nie powinny mieć kontaktu z okiem.

Zobacz też:
Czym jest słynny efekt placebo?

Pielęgnacja okolicy oczu – dostosuj ją do swojej skóry

Pielęgnacja to bardzo obszerny temat. Oczy nie mogą zostać pominięte w codziennych rytuałach dbania o urodę. Kosmetyki, które chcesz na nie aplikować, muszą być bezpieczne dla oka. Poddaje się je wnikliwym badaniom okulistycznym oraz dermatologicznym. Często jest tak, że niewielka ilość produktu dostaje się do oka. Żadna substancja nie może być więc przypadkowa i zagrażająca zdrowiu. Obecnie można znaleźć preparaty na okolicę oczu o działaniu:

  • przeciwzmarszczkowym i liftingującym;
  • nawilżającym;
  • rozjaśniającym;
  • rozświetlającym;
  • redukującym obrzęki oraz cienie pod oczami.

Kosmetyki i produkty do makijażu nie są obojętne dla twojego zdrowia. Szczególnie okolicy tak wrażliwej, jaką niewątpliwie są oczy. Nieodpowiednio dobrane i stosowane mogą powodować alergie, czy inne stany zapalne. Nie warto ryzykować. Leczenie bywa bardzo uciążliwie i obniża komfort życia. Pamiętaj o tym, robiąc zakupy w ulubionej drogerii.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły