Czym powinna się charakteryzować dieta po usunięciu woreczka żółciowego? Przede wszystkim niewskazane są pokarmy bogate w tłuszcz, surowe warzywa i niektóre produkty zbożowe. Wyjaśniamy, co można jeść i podajemy gotowy jadłospis.

Czym jest woreczek żółciowy? Znaczenie żółci w organizmie

Woreczek żółciowy znajduje się pod wątrobą, po prawej stronie jamy brzusznej. Jego główną rolą jest magazynowanie żółci, która jest produkowana przez wątrobę. Żółć bierze udział w trawieniu tłuszczy i umożliwia ich wchłanianie, podobnie jak witamin A, D, E oraz K. Poza tym dzięki niej z organizmu wydalane są toksyny, metabolity leków, resztki treści pokarmowych, nadmiar cholesterolu i kwasów żółciowych. Chroni organizm przed drobnoustrojami i pobudza bakterie jelitowe do tego, aby wytwarzały przeciwbakteryjne związki.

Zobacz też:
Dieta Thermomix to sposób na zdrowie żywienie oraz utratę kilogramów – dowiedz się, jakie ma zalety oraz od czego zacząć

Żółć w procesie trawienia

Działa korzystnie na proces trawienia, bo ma wpływ na zmianę pH jelit. Kiedy żółć nie bierze udziału w żadnych procesach, jest ona zagęszczana i przechowywana w pęcherzyku żółciowym. Zostaje z niego uwalniania, w momencie, gdy w dwunastnicy pojawia się jedzenie.

Co jest najczęstszym wskazaniem do usunięcia woreczka żółciowego?

Najczęstszym wskazaniem do wycięcia pęcherzyka żółciowego jest kamica żółciowa, która polega na obecności złogów w pęcherzyku. Kamienie żółciowe, które powstają w pęcherzyku i drogach żółciowych powodują zapalenie pęcherzyka żółciowego. Może to prowadzić do uciążliwych objawów kolki żółciowej, takich jak wzdęcia, wymioty, czy zaparcia.

Usunięcie woreczka żółciowego – jak przebiega?

Zazwyczaj zabieg usunięcia woreczka żółciowego jest przeprowadzany metodą laparoskopową. Jest to mało inwazyjny sposób, który nie prowadzi do powikłań. Pacjent szybko powraca do zdrowia i już dzień po zabiegu może wrócić do domu. Jeśli przestrzega zaleceń lekarza i trzyma się diety, to może wrócić do normalnej aktywności po mniej więcej dwóch tygodniach od wykonanego zabiegu.

Na czym polega cholecystektomia?

Przygotowanie do zabiegu usunięcia woreczka obejmuje badania lekarskie, RTG klatki piersiowej i w razie potrzeby również EKG serca. Cholecystektomia laparoskopowa polega na wykonaniu kilku niewielkich nacięć w obrębie jamy brzusznej. Chirurg wprowadza przez nie kamerę i niewielkie narzędzia chirurgiczne, a następnie wycina woreczek. Laparoskopia woreczka trwa około godziny, jednak nie u każdego pacjenta można ją przeprowadzić. Bez względu na to czy usunięcie woreczka jest przeprowadzone metodą tradycyjną, czy laparoskopową, aby pacjent szybko wrócił do zdrowia, musi przestrzegać ścisłej diety.

Zobacz też:
Dieta bezglutenowa – przykładowy jadłospis, zalecenia. Czy celiakia to jedyne wskazanie do stosowania diety bezglutenowej?

Życie po zabiegu usunięcia woreczka żółciowego

Wiele osób obawia się skutków usunięcia woreczka żółciowego. Jednak w większości wypadków nie wiąże się to z koniecznością trwałej zmiany trybu życia. Przez kilka tygodni od przeprowadzonej operacji wskazana jest specjalna dieta bez produktów wysokotłuszczowych. Dzięki temu układ pokarmowy ma czas, aby przystosować się do nowych warunków. Zabieg nie powoduje upośledzenia trawienia. Po odpowiednim czasie można wrócić do normalnej diety, z uwzględnieniem zasad zdrowego odżywiania.

Jaka powinna być dieta po usunięciu woreczka żółciowego?

Po resekcji woreczka konieczna jest odpowiednia dieta. Należy wyeliminować z jadłospisu tłuste i ciężkostrawne potrawy, niektóre mięsa, tłusty nabiał oraz produkty o dużej zawartości błonnika. Trzeba też unikać pokarmów, które powodują wzdęcia. Dosładzanie i dosalanie potraw nie jest zalecane. Tłuszcze powinny pochodzić z olejów roślinnych i siemienia lnianego.

Znaczenie ma również sposób przyrządzania posiłków. Nie powinno się jeść potraw smażonych na tłuszczu. Wskazane jest natomiast gotowanie na parze lub w wodzie, pieczenie i duszenie.

Zasady diety po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Specjalna dieta po operacji pęcherzyka żółciowego powinna trwać minimum 4 tygodnie. Należy unikać produktów ciężkostrawnych i przetworzonych oraz tłustych posiłków, bo obciążają one żołądek. Zamiast tego, najlepiej jest wybierać produkty, które organizm może łatwo strawić. Wykluczone są używki takie jak mocna kawa, czarna herbata, alkohol i tytoń. Wskazane jest, aby jeść 5–6 posiłków dziennie. Zaleca się, aby posiłki były ciepłe. Ostatni posiłek należy zjeść na 3 godziny przed snem.

Zobacz też:
Dieta na zaparcia – co jeść przy problemach z wypróżnianiem?

Co jeść po usunięciu woreczka żółciowego?

Po chirurgicznym usunięciu pęcherzyka żółciowego zaleca się ograniczenie tłuszczu w diecie. W trakcie stosowania diety lekkostrawnej wskazane są następujące produkty spożywcze:

  • pieczywo pszenne;
  • chudy twaróg;
  • drobne kasze na przykład jęczmienna, jaglana, manna i kuskus;
  • chude ryby;
  • chude mięso;
  • chude wędliny drobiowe;
  • pieczywo graham;
  • biały ryż;
  • płatki owsiane;
  • wybrane owoce i warzywa.

Dozwolone owoce i warzywa to: jabłka, banany, brzoskwinie, morele, owoce cytrusowe, marchew, pietruszka, seler, cukinia, ziemniaki, brokuły i pomidory bez skórki. Można spożywać produkty mleczne o zawartości tłuszczu poniżej 2%.

Jakich produktów unikać po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego?

Po resekcji pęcherzyka żółciowego nie zaleca się spożywania następujących produktów:

  • smalec;
  • tłuste mięsa;
  • napoje gazowane;
  • śmietana;
  • boczek;
  • słonina;
  • majonez;
  • żółtka jaj;
  • sery topione i długo dojrzewające;
  • mocna herbata i kawa;
  • ostre przyprawy;
  • niektóre owoce i warzywa;
  • kefir, maślanka.

Z diety trzeba wykluczyć warzywa i owoce mocno wzdymające. Należą do nich: cebula, czosnek, por, fasolka szparagowa, zielony groszek, warzywa kapustne, nasiona roślin strączkowych, gruszki, śliwki i czereśnie.

Lekkostrawny jadłospis. Przykładowa dieta po usunięciu woreczka żółciowego

Śniadanie

Owsianka na mleku migdałowym z wiórkami kokosowymi i syropem klonowym.

II śniadanie

Chleb pszenny z chudą wędliną i sałatą zieloną.

Obiad

Duszony mintaj z ryżem i brokułami.

Podwieczorek

Chudy jogurt naturalny z bananem.

Kolacja

Tortilla z kurczakiem, rukolą, pomidorem i chudym serkiem naturalnym.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – czy konieczna jest konsultacja z dietetykiem?

Zdrowe odżywianie ma na celu dostarczenie organizmowi niezbędnej ilości składników mineralnych, witamin i energii. Brak woreczka powoduje, że nie można obciążać układu pokarmowego i trzeba uważać na to, co się je. Niektóre produkty trzeba wykluczyć z jadłospisu, ale mimo to dieta powinna być zbilansowana pod względem składników odżywczych. Najlepiej jest skonsultować się z dietetykiem, który ustali prawidłowy sposób żywienia.

Zobacz też:
Darmowa dieta NFZ – lista zakupów, jadłospis diety DASH. Na bezpłatnym portalu diety NFZ pobierzesz rodzinny plan żywieniowy

Odpowiednio dobrana dieta po usunięciu woreczka żółciowego pomaga wrócić do zdrowia w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń żywieniowych i unikanie produktów, które mogą ci zaszkodzić.

Zobacz także:

O autorze

Natalia Sikora

Jej talent do pisania odkryła nauczycielka języka polskiego już w szkole podstawowej. Pasjonuje ją temat wpływu odżywiania na zdrowie. W tej dziedzinie ciągle się rozwija przez udział w kursach dietetycznych. Aby odkrywać nowe smaki, wyrusza do Azji i Ameryki Południowej. Fanka diety śródziemnomorskiej.

Zobacz wszystkie artykuły