Znamy już decyzję Parlamentu Europejskiego jeśli chodzi o tzw. paszporty covidowe. Ich wprowadzenie do użycia na terenie Unii Europejskiej zostało zatwierdzone zdecydowaną większością głosów.

Zdecydowana większość głosowała „za”

Głosowanie na temat zatwierdzenia wspomnianych paszportów miało miejsce w środę rano. Udział wzięło w nim 690 europosłów, spośród których aż 546 opowiedziało się za przyjęciem nowych regulacji. Przeciwnych temu pomysłowi było 93 deputowanych, a 51 wstrzymało się od głosu.

Przed rozpoczęciem głosowania miała miejsce debata, w trakcie której głos zabierali przedstawiciele poszczególnych państw członkowskich. Z ramienia Polski przemawiał były Minister Spraw Wewnętrznych Joachim Brudziński. Europoseł podkreślił, że każdy z obywateli Unii Europejskiej ma prawo do swobodnego. poruszania się po terytorium państw członkowskich.

Dalej dodał:

Dlatego mój kraj – Polska – z zadowoleniem przyjmuje wypracowany kompromis i wyraża poparcie dla przedstawionego przez prezydencję tekstu zabezpieczającego kompetencje państw członkowskich do wprowadzenia obostrzeń w zależności od zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej.

Były szef MSW zastrzegł jednocześnie, że nie można dyskryminować osób, które nie są jeszcze zaszczepione i wprowadzana przez UE regulacja nie może być traktowana jako ustanowienie obowiązku czy prawa do przyjęcia szczepionki.

Certyfikaty od 1 lipca

Certyfikaty z informacją o zaszczepieniu, przejściu zakażenia czy negatywnym wyniku testu mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez okres 12 miesięcy. Nieodpłatnie mają je wystawiać władze krajowe. UE chce też zapewnić dostęp do tanich testów, na których zakup przeznaczono 100 mln euro z funduszy Unii Europejskiej. Wspomniane certyfikaty honorować będą wszyscy członkowie Unii.

Zobacz też:
SARS-CoV-2 mutuje szybciej, niż się spodziewano

Za: wiadomosci.wp.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły