Już od czwartku na terenie całej Unii Europejskiej będzie obowiązywał Unijny Certyfikat Covid. Dokument elektroniczny w swoim założeniu ma ułatwiać możliwość podróżowania po kontynencie.

Ponad 5 milionów certyfikatów w Polsce

W zaświadczeniu znajdzie się informacja o przejściu choroby Covid-19, negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa lub zaszczepieniu przeciwko patogenowi. W Polsce według informacji resortu zdrowia pobrano już ponad 5 milionów tych certyfikatów. Zdecydowana większość (4,9 miliona) dotyczy pełnego zaszczepienia.

Informując o zasadach dotyczących certyfikatu, rzecznik prasowy ministerstwa podał, że w przypadku szczepienia jest on ważny od 14. do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.

Dokument można też wystawić osobie, która otrzymała negatywny wynik testu. Zaświadczenie jednak jest wówczas ważne tylko przez 48 godzin. W przypadku ozdrowieńców ważność certyfikatu rozpoczyna się 11 dnia po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu i trwa do dnia 180.

Podróż będzie łatwiejsza

Dzięki temu, że dokument został zaakceptowany przez kraje UE, procedury dotyczące podróży po kontynencie będą znacznie ułatwione. Każdy z posiadaczy certyfikatu może udać się do innego państwa Unii Europejskiej. Nie będzie wówczas ryzyka dotyczącego konieczności odbywania kwarantanny.

Wskazano też, aby nie mylić certyfikatu z dokumentem tożsamości. Nadal w podróż musimy zabrać paszport lub dowód osobisty, w zależności od tego czy podróżujemy tylko po strefie Schengen, czy też wybieramy się na przykład do Rumunii czy Irlandii.

Za: prawo.pl

Zobacz także:

Zobacz też:
Koronawirus 29 października 2021. Raport Polska, piątek, szczegółowe dane

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły