Pandemia koronawirusa nie tylko doprowadziła do śmierci milionów ludzi czy kryzysu gospodarczego. Jej skutki odczuwa także nasza psychika. Jak się okazuje, częste problemy psychiczne pojawiają się także wśród dzieci i młodzieży.

Pandemia to ogromny stres dla dzieci i młodzieży

Dzieci i młodzież w okresie pandemii koronawirusa musiały często zmierzyć się z sytuacjami, które wywołują stres. Chodzi o zmianę tryby życia z dnia na dzień, izolację, brak kontaktów z rówieśnikami czy żałobę po stracie bliskich, którzy zmarli po zakażeniu koronawirusem.

Psychiatrzy informują, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy depresja, stany lękowe czy zespół stresu pourazowego odnotowywali wśród dzieci i młodzieży zdecydowanie częściej. Zaapelowali do rodziców, opiekunów i pedagogów o większą czujność i wspieranie dzieci w tym niezwykle trudnym dla wszystkich czasie.

Aleksandra Gozdanek z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii przypomniała, że według danych Komendy Głównej Policji, w 2020 roku nastąpił wzrost udanych prób samobójczych podejmowanych przez osoby niepełnoletnie. Życie straciło aż 107 dzieci i nastolatków. Przed rokiem liczba ta wynosiła 98. Problem dotyczy głównie osób w wieku od 13 do 18 lat.

Poza drastycznymi przypadkami samobójstw, z problemami psychicznymi boryka się też bardzo wiele innych osób. Pojawia się złe samopoczucie, problemy w relacjach z innymi osobami czy nawet depresja.

Co robić?

Eksperci podkreślają, że żadnej zmiany w zachowaniu dziecka czy niepokojących sygnałów nie wolno nam lekceważyć. Wczesna reakcja i szybkie zapewnienie pomocy dzieciom i młodzieży może je uchronić przed narastaniem problemu i kryzysem psychicznym. Potrzebna jest przede wszystkim rozmowa, a jeśli czujemy, że nie potrafimy poradzić sobie z problemem sami, kontakt ze specjalistą. Oto kilka numerów:

Zobacz też:
Indyjski wariant koronawirusa bardziej niebezpieczny? Nie ma na to dowodów

Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12;

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111;

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100.

Za: zdrowie.pap.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły