Te wakacje będą inne niż wszystkie. Wygląda na to, że wycieczka zagraniczna będzie wiązała się z koniecznością wyrobienia sobie nowego paszportu, tym razem covidowego. UE chce mieć takie rozwiązanie gotowe jeszcze w czerwcu.

Polska już może wydawać certyfikaty

W rozmowie z serwisem internetowym „Rzeczpospolitej” wysokiej rangi urzędnik z KPRM podkreślił, że Polska już dziś może wydawać takie certyfikaty swoim obywatelom, ponieważ ma bazę osób zaszczepionych, którym przypisano unikalne kody QR, których nie sposób podrobić.

Wskazał on jednak, że aby takie rozwiązanie mogło funkcjonować, konieczne jest zapewnienie podobnych możliwości w innych krajach Unii Europejskiej i Polska czeka na decyzję Komisji Europejskiej w tej kwestii.

Podróże, kina i restauracje tylko z paszportem?

Tzw. paszport covidowy wprowadzić chcą wszystkie kraje UE, aby umożliwić swoim obywatelom podróżowanie. Tego typu dokument miałby nie tylko pozwalać na swobodną podróż, ale i korzystanie z kin, teatrów czy stadionów. Dzięki temu szybciej byłoby możliwe całkowite otwarcie gospodarki.

Co istotne, w Polsce podobne rozwiązanie wykorzystywane jest już teraz i na teren naszego kraju wjechać mogą tylko te osoby, które mają negatywny wynik testu, są zaszczepione lub przechodziły już wcześniej zakażenie koronawirusem. W innym wypadku czeka je 10 dni kwarantanny.

Problem stanowi dostępność szczepionek

Szef polskiego rządu w ubiegły czwartek odpowiadał, że to dopiero początek rozmów na poziomie unijnym jeśli chodzi o europejski certyfikat tego typu. Wskazał też na problem z dostępnością szczepionek, co nie pozwala na skorzystanie z nich przez każdego, kto chce tego dokonać.

Zobacz też:
Przed wybuchem pandemii na targu w Wuhan handlowano żywymi, dzikimi zwierzętami

Wiemy już, na jakich zasadach ma funkcjonować unijny „paszport covidowy”. Taki certyfikat będą mogły otrzymać osoby, które zostały już zaszczepione obydwoma dawkami preparatu, przeszły zakażenie wcześniej lub posiadają negatywny wynik testu. Polacy są bardzo podzieleni w ocenie takiej „segregacji” obywateli UE. W badaniu przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” przez IBRiS aż 39,2 proc. jest temu przeciwnych.

za: rp.pl

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles