Bezgłos, utrata głosu, afonia – to całkowity lub częściowy zanik możliwości mówienia. Czasami pojawia się bez bólu gardła. Jednak zawsze jest bardzo problematyczny, ponieważ uniemożliwia normalną komunikację z otoczeniem. Oznacza pogorszony nastrój, wycofanie z życia społecznego i zawodowego. Utrata gło6500su najczęściej wiąże się z przeciążeniem strun głosowych. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Dlaczego powstaje to zjawisko? Jak możesz temu zaradzić? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na utratę głosu.

Utrata głosu – przyczyny

Zanik głosu to patologiczny stan zaburzenia mowy. Jeżeli sam/a doświadczasz stanu, w którym nie możesz wydobyć z siebie żadnego dźwięku, prawdopodobnie cierpisz właśnie na bezgłos. Wówczas jakiekolwiek próby artykulacji kończą się cichym szeptem. To zjawisko może być odwracalne lub nie. Utrata głosu rzadko pojawia się nagle. Rozwój tej dolegliwości jest zazwyczaj stopniowy. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest chrypka i załamywanie się głosu. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, koniecznie szybko zareaguj.

Skąd bierze się zanik głosu bez bólu gardła? Przyczyny utraty głosu bywają różne. Dzielą się zazwyczaj na dwie grupy: czynnościowe i organiczne. 

Zanik głosu – przyczyny czynnościowe

Czynnościowy bezgłos może pojawić się nawet u osób z całkowicie zdrową krtanią. Afonia psychogenna występuje na podłożu psychicznym. Może mieć swoje źródło w depresji, histerii, dużym napięciem psychicznym lub przewlekłym stresem. W takich przypadkach jest to odpowiedź organizmu na przeżytą traumę.

Zobacz też:
Trzustka nie domaga – najpoważniejsze objawy

Bezgłos – przyczyny organiczne

Organiczne przyczyny utraty głosu to na przykład zaburzenia budowy lub rozwoju krtani. Do powodów należą też: obrzęk strun głosowych, choroby mięśni, zapalenie fałdów głosowych, guzy krtani i inne, związane z rozwojami chorób. Zanik głosu pojawia się też przy porażeniu strun głosowych, nadużywaniu alkoholu i tytoniu, alergiach oraz długim przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Często pojawia się po prostu na skutek przeciążenia strun głosowych – u nauczycieli, śpiewaków, aktorów, zawodowych mówców lub adwokatów. Jeśli głos potrzebny ci jest do pracy, jesteś w grupie osób najbardziej narażonych na tę dolegliwość.

Straciłam głos – jak go prędko odzyskać?

Jak odzyskać głos szybko i skutecznie? Co na utratę głosu, aby zapobiec nawrotom afonii? Musisz przede wszystkim – w miarę możliwości – ograniczyć czynniki wywołujące tę dolegliwość. Nie zawsze jest to możliwe w stu procentach. Koniecznie jednak jak najszybciej wyklucz wszelkie środki działające podrażniająco na gardło: alkohol, tytoń, kurz. Staraj się odizolować od hałaśliwych miejsc i nie nadwyrężać głosu.

Jeżeli straciłaś głos i zasnatawiasz się, jak go prędko odzyskać, musisz zlokalizować źródło problemu. Leczenie może obejmować specjalne ćwiczenia lub leki. Oczywiście lekarze specjaliści mogą ci w tym pomóc. Ustalając przyczynę, dobiorą odpowiednią terapię. Jeśli masz pewność, że zanik głosu nie został spowodowany niczym groźnym, możesz rozpocząć leczenie samodzielne.

Utrata głosu – domowe sposoby

Błyskawiczne wyleczenie gardła rzadko jest możliwe. Obojętnie, co na utratę głosu weźmiesz, leczenie krtani trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni. Unikaj w tym czasie nagłych zmian temperatur. Pozostań w cieple, najlepiej w ciszy i spokoju własnego domu. Wychodząc, pamiętaj, aby owinąć szyję chustą lub szalem. Pomoże ci także rozgrzewająca maść z kamforą.

Zobacz też:
Domowe sposoby na uczulenie skórne – jak łagodzić objawy alergii skórnej? Poznaj domowe sposoby na wysypkę u dzieci i dorosłych!

Jak odzyskać głos prostymi metodami? Sprawdź nasze sposoby na chrypę i utratę głosu.

  • Aloes drzewiasty – wspiera pracę układu odpornościowego. Jeżeli więc utrata głosu powiązana jest z przeziębieniem, ten lek może ci pomóc.
  • Płukanki ziołowe – rumianek i szałwia pomagają łagodzić ból gardła, stany zapalne, zmniejszają obrzęk błony śluzowej oraz redukują chrypkę.
  • Porost islandzki – pastylki do gardła zawierające tę roślinę przynoszą ulgę, nawilżając błonę śluzową. 
  • Cytryna, miód, tymianek – to świetne, domowe sposoby na utratę głosu. Zmniejszają stany zapalne i ułatwiają przełykanie.
  • Płukanka gardła wykonana z przegotowanej wody z solą lub sodą oczyszczoną. Możesz też dodać do niej korę dębu, rumianek lub szałwię. Temperatura tego płynu nie powinna być zbyt wysoka. Takim letnim roztworem przepłucz gardło maksymalnie 3-4 razy w ciągu dnia. Wystarczy robić to krótkimi sesjami. Zbyt długie i intensywne płukanie może jeszcze bardziej podrażnić krtań.
  • Maści do wcierania i inhalacje – eukaliptus doskonale udrażnia drogi oddechowe. Łagodzi on niektóre niekomfortowe symptomy zapalenia krtani i chrypki.
  • Apteczne preparaty bez recepty, po które możesz sięgnąć to: aerozole, syropy, gotowe płukanki i tabletki do ssania.

Możesz też wspomóc regenerację gardła swoją dietą. Co na utratę głosu? Łagodne potrawy, bez ostrych przypraw. Zażywaj dużo witamin, surowy czosnek i pij dużo wody. Ogranicz skrajne temperatury jedzenia.

Pomieszczenia, w których przebywasz najczęściej, powinny być ciepłe, ale wietrzone i nawilżone. Przeziębienia i zanik głosu bez bólu gardła często towarzyszą miesiącom jesiennym i zimowym. W tym czasie jesteś najbardziej narażony/a na podrażnienia gardła. Różnice temperatur są duże, a pomieszczenia często wysuszone przez działanie kaloryferów. W tym czasie dobrze sprawdzi się mokry ręcznik na kaloryferze. Możesz też postawić na nim słoik z wodą lub zawiesić ceramiczny nawilżacz. Dostępne są również elektroniczne nawilżacze powietrza z funkcją jonizacyjną lub oczyszczającą. 

Zobacz też:
Witamina K i jej rola w organizmie. Czym grozi jej nadmiar i niedobór?

Zanik głosu – kiedy do lekarza?

Jeżeli te sposoby na chrypę i utratę głosu nie podziałały, być może warto udać się do lekarza. W niektórych przypadkach zanik głosu bez bólu gardła może mieć poważne przyczyny. W przypadku infekcji bakteryjnych może być konieczne zastosowanie antybiotyku. Ropne zapalenie nagłośni wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Utraty głosu o podłożu psychologicznym także nie wyleczysz domowymi sposobami. Jeśli więc próbowałeś/aś powyższych sposobów, nie widzisz żadnych postępów i nadal zadajesz sobie pytanie: „jak odzyskać głos?” – skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły