Sposób 1— przekąski i woda pod ręką

Ciąża to specyficzny stan, kiedy ciało kobiety przechodzi szereg zmian. Nie bez powodu tak wiele mówi się o ciążowych dolegliwościach. Szczególnie uciążliwe są mdłości, zwłaszcza w momencie, kiedy przebywa się poza domem. Warto więc poznać 5 skutecznych sposobów na uporanie się z mdłościami będąc poza domem.

Planując pobyt poza domem, warto swoje posiłki podzielić na mniejsze, ale spożywane częściej. Nie powinno się czekać do wystąpienia oznak głodu, ponieważ spadek poziomu glukozy we krwi sprzyja mdłościom. Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą jakichś przekąsek, np. odrobiny suszonych owoców, batonika lub owoców. Co ciekawe, migdały zapobiegają wystąpieniu nudności.

Pomocna jest również woda mineralna. Wychodząc z domu lepiej wyprać niegazowaną, ponieważ udowodniono, że napoje gazowane sprzyjają mdłościom. Aby zminimalizować ryzyko nudności, zaleca się picie minimum 3 litry wody dziennie. Kobiety w ciąży z pewnością docenią jej właściwości wypłukiwania toksyn, które potęgują złe samopoczucie. Wodę można również częściowo zastąpić ziołowymi herbatami, np. miętą, melisą lub rumiankiem.

Sposób 2 — unikanie intensywnych i nieprzyjemnych zapachów

Kobiety w ciąży mają wyczulony węch, przez który na intensywne zapachy mogą zareagować mdłościami. Szczególnie dotyczy to jedzenia, ale również unoszących się zapachów w pomieszczeniach, np. po zastosowaniu detergentów. Z tego powodu, planując wyjście z domu, warto unikać lokalów gastronomicznych. Lepiej wziąć gotowy posiłek ze sobą lub jeżeli pogoda na to pozwoli, wybrać ogródek przy wybranym barze.

Zobacz też:
Skuteczne i bezpieczne sposoby na chrypkę u dziecka

W kwestii zapachów, kobiety w ciąży drażnić będzie także dym papierosowy. Dla własnego zdrowia i prawidłowego rozwoju ciąży lepiej unikać biernego palenia, tym bardziej że sprzyja wymiotom.

Sposób 3 — dobór odpowiedniego stroju na wyjście

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia mdłości poza domem, warto przemyśleć dobór odzieży. Sprzymierzeńcem kobiet ciężarnych będą luźne kroje ubrań. Obcisły strój może wywierać ucisk na przeponę oraz żołądek, co pretenduje do wystąpienia mdłości, a nawet wymiotów.

Co więcej, uważa się, że kobiety w ciąży nudnościami reagują na gwałtowne zmiany temperatury.

Sposób 4 – częste mycie zębów i miętowy posmak w ustach może uratować sytuację

Szczególnie na początku ciąży, mdłościom towarzyszy specyficzny, nieprzyjemny posmak w ustach. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj częstsze mycie zębów. Miętowy smak daje poczucie świeżości, dzięki czemu mdłości ustępują. Będąc poza domem warto pamiętać o zabraniu ze sobą gum do żucia, landrynek lub cukierków o miętowym smaku.

Sposób 5 – odpoczynek jako sprzymierzeniec każdej przyszłej mamy

Nie tylko zapachy, ucisk w okolicy pasa, czy też posmak w ustach może nasilać nudności, ale ich podłoże może mieć tło nerwowe. Z tego powodu kobiety w ciąży nie powinny się spieszyć. Lepiej wyjść kilka minut wcześniej z domu niż później narazić się na wystąpienie mdłości poza nim.

Podsumowując, w aspekcie radzenia sobie z mdłościami poza domem, znacznie łatwiej jest im zapobiegać przed wyjściem. Kobiety w ciąży mają tutaj szereg sprawdzonych możliwości.

Zobacz też:
Jak dbać o ciało w trakcie ciąży?

Podstawą jest posiadanie pod ręką przekąsek, np. migdałów, a także gum do żucia. Oba te produkty skutecznie niwelują mdłości. Co więcej, warto pić wodę mineralną małymi łykami, a także wybierać luźniejsze ubrania.

Spędzając czas na mieście, przyszłe mamy ze względu na swój wrażliwy węch, powinny unikać miejsc charakteryzujących się intensywnymi zapachami. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, na wszelki wypadek, warto mieć przy sobie woreczek foliowy. Tworząc treść tego artykułu inspirowaliśmy się materiałami ze strony: https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/sposoby-na-ciazowe-mdlosci/

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły