Zdrowy styl życia jest zalecany wszystkim, niezależnie od wieku. Czasem, w natłoku codziennych obowiązków, zapominamy o podstawowych zasadach. Jedzenie w biegu, brak czasu na sport i ćwiczenia, zarywanie nocy – to wszystko przyczynia się do problemów zdrowotnych. Zaparcia pojawiają się, jako jeden z objawów niezdrowego stylu życia. Na szczęście domowe sposoby na zatwardzenie są skuteczne i proste.

Czym są zaparcia?

Zaparcia to inaczej problemy z wypróżnieniem i oddaniem stolca. Pojawia się on rzadko, a defekacja przychodzi z trudem, nawet rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Towarzyszy temu nieprzyjemne uczucie niepełnego wypróżnienia. Stolec jest twardy i z trudem udaje się go wydalić. To dolegliwość, która bardzo często dotyka dorosłych i dzieci. Stan ten potrafi skutecznie uprzykrzyć życie.

Zaparcia – przyczyny

Zaparcia potrafią naprawdę utrudnić normalne życie. W większości przypadków to my sami jesteśmy odpowiedzialni za ten stan. Co powoduje zaparcia?

  • nieregularne posiłki;
  • uboga w warzywa i owoce dieta;
  • niespożywanie produktów bogatych w błonnik;
  • zbyt małe ilości przyjmowanych płynów;
  • brak ruchu;
  • zmiany hormonalne;
  • choroby jelit;
  • rak jelita grubego.
Zobacz też:
Goździki na ból zęba – jak stosować?

Zaparcia mogą pojawiać się również u osób nadużywających alkoholu. Zazwyczaj pojawiają się naprzemiennie z biegunkami.

Domowe sposoby na zatwardzenie – czy są skuteczne?

Jeśli twoim problemem są zaparcia, możesz sięgnąć po leki na receptę tj. czopki lub tabletki doustne. Działania środków przeczyszczających nie sposób przewidzieć i lepiej jest przyjmować je doraźnie. Zdecydowanie lepszym sposobem, by pozbyć się zatwardzenia, jest zmiana stylu życia. Tylko w ten sposób możesz upewnić się, że to właśnie nieodpowiednia dieta czy brak ruchu jest powodem problemów z wypróżnianiem. Jakie są więc domowe sposoby na zatwardzenie?

Domowe sposoby na zatwardzenie – zmiana diety

Zmiana diety przy zaparciach polega na wprowadzeniu do niej większych ilości świeżych produktów. Chodzi głównie o surowe warzywa i owoce, które są bogatym źródłem błonnika. To właśnie błonnik przyczynia się do przyspieszenia perystaltyki jelit, zwiększenia masy kałowej przez wiązanie wody i lepszego ukrwienia przewodu pokarmowego.

Spożywanie większych ilości błonnika pomaga w lepszym trawieniu treści pokarmowej przez zwiększenie wydzielania soków trawiennych. Dieta na zaparcia powinna być urozmaicona w produkty pełnoziarniste tj. otręby pszenne, czy ciemne pieczywo. Wprowadzając do diety większe ilości błonnika, należy pamiętać o przyjmowaniu dużych ilości wody. Należy wypijać od 2,5 do 3 litrów wody dziennie. Warto ograniczyć spożywanie napojów takich jak kawa czy alkohol.

Domowe sposoby na zatwardzenie – aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna wskazana jest dla osób w każdym wieku. Poprawia ukrwienie i dotlenienie organizmu. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, przeciwdziała zaparciom. Jeśli więc cierpisz na zatwardzenie, ale unikasz aktywności fizycznej, najwyższy czas to zmienić. Wykonując ćwiczenia fizyczne, usprawnisz proces wydalania i poprawisz motorykę jelit. Wydalanie stolca przestanie być problemem.

Zobacz też:
Poznaj domowe sposoby na swędzenie skóry. Dlaczego skóra swędzi? Wyjaśniamy najczęstsze przyczyny świądu i podpowiadamy, jak go złagodzić!

Domowe sposoby na zatwardzenie – suszone śliwki

Nie każdy wie, że śliwki są bogatym źródłem błonnika. Znajduje się on w świeżych i suszonych owocach. Suszone śliwki zawierają nawet kilka razy więcej błonnika, od świeżych owoców, dlatego są szczególnie polecane przy przewlekłych problemach z wypróżnieniem. Sprawdzonym sposobem na zaparcia, jest namoczenie w szklance kilku suchych owoców. Powinny one zostać w wodzie ok. 8 godzin. Po tym czasie należy zjeść rozmoczone śliwki, a wodę wypić. W ten sposób dostarczysz dużą ilość błonnika pokarmowego, co znacząco ułatwi oddawanie stolca.

Domowe sposoby na zaparcia – siemię lniane

Nasiona siemienia lnianego słyną ze swoich właściwości wspomagających leczenie stanów zapalnych żołądka i układu pokarmowego. Duża ilość błonnika obecna w nasionach sprawia, że będą pomocne także przy zatwardzeniach. Aby osiągnąć oczekiwany efekt i zmusić jelita do pracy, najlepiej przygotować kleik z siemienia. Nasiona wystarczy zalać wodą i pozostawić na jakiś czas. Gdy utworzy się żelowa konsystencja, należy po prostu zjeść całość. Duża zawartość błonnika sprawi, że wkrótce poczujesz parcie. Kleik dobrze jest spożywać na czczo.

Naturalne leczenie zaparć – senes

Senes to egzotyczna roślina o właściwościach przeczyszczających. Ten ziołowy specyfik powoduje ból brzucha i szybkie przeczyszczenie. Domowe sposoby to m.in. picie herbaty z liści senesu. Nie jest jednak ona bezpieczna dla każdego. Powinny unikać jej osoby z chorobami zapalnymi jelit, gdyż działa drażniąco na przewód pokarmowy. Senes można stosować doraźnie, nie jest wskazany do dłuższego spożycia.

Zobacz też:
Domowe sposoby na wypadanie włosów – 5 metod. Jak pozbyć się problemu z wypadającymi kosmykami raz na zawsze?

Zaparcia u dzieci – co stosować?

Zatwardzenie u dzieci pojawiają się równie często, jak u dorosłych. Powody są złożone i do ustalenia konkretnej przyczyny potrzebna jest szczegółowa diagnostyka. Domowe sposoby na zatwardzenie u dzieci to podobnie jak u dorosłych, wprowadzenie produktów bogatych w błonnik. Produkty trzeba wprowadzać stopniowo, by nie dopuścić do nadmiernych wzdęć i bólów brzucha. Należy też pamiętać o większej ilości płynów, szczególnie wody źródlanej. Sprawdzą się też delikatne napary ziołowe z rumianku, mięty czy kopru włoskiego. Pobudzą one pracę jelit i przyczynią się do ustąpienia objawów zaparć.

Zioła na zatwardzenie – domowe sposoby

Wiele ziół ma właściwości wspomagające wypróżnianie i regulujących pracę układu pokarmowego. Można pić napary ziołowe z mięty, rumianku, szałwii, kopru czy dziurawca. Dobrze działają też nasiona babki płesznik, które zalewa się wodą, podobnie jak siemię lniane. Są one całkowicie bezpieczne dla osób dorosłych, kobiet w ciąży i małych dzieci.

Domowe sposoby na zatwardzenie dają bardzo dobre rezultaty. Zmiana stylu życia jest korzystna nie tylko ze względu na zaparcia, ale zdrowie całego organizmu. Jeśli mimo wprowadzonych zmian w diecie i stosowania naturalnych metod problem zaparć nadal występuje, może być konieczna szczegółową diagnostyka problemu. Leczeniem schorzeń układu pokarmowego zajmuje się gastrolog i gastroenterolog. Aby dostać się do specjalisty, wymagane jest skierowanie. Można je dostać od lekarza prowadzącego. Lekarz rodzinny może zlecić też podstawowe badania.

Zobacz też:
Domowe sposoby na kołatanie serca – przyczyny i metody leczenia. Poznaj naturalne sposoby na zaburzenia rytmu pracy serca!

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły