Biegunka może mieć różne przyczyny. Powodują ją wirusy, zatrucia, stres, toksyny, hormony oraz niewłaściwe odżywianie. Wato znać domowe sposoby na biegunkę, aby szybko przynieść sobie ulgę w jej objawach. Poznaj sprawdzone sposoby leczenia!

Najczęstsze przyczyny rozwolnienia. Przyczyny biegunki u dzieci

Biegunkę, zarówno u dzieci, jak i dorosłych najczęściej wywołują infekcje przewodu pokarmowego. Często ta dolegliwość ma też związek z nietolerancją pokarmową, zaburzeniami trawienia i wchłaniania, zapaleniem jelita grubego czy zatruciem pokarmowym. Osoby, które sporo podróżują, są narażone na zakażenie pasożytnicze, które objawia się silnym bólem brzucha, nudnościami i zwiększoną częstotliwością wypróżnień. Biegunka ostra trwa 10-14 dni, a przewlekła biegunka powyżej 14 dni. Alergie na gluten lub mleko mogą wywoływać biegunkę osmotyczną.

Biegunka ostra u dzieci najczęściej spowodowana jest:

  • stresem;
  • alergią pokarmową;
  • kuracją antybiotykową;
  • niewłaściwą dietą;
  • infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi, pasożytniczymi.

Dziecko, które jest karmione mlekiem modyfikowanym, oddaje trzy lub więcej stolców w ciągu doby. Jest to normalne zjawisko.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zgagę. Zgaga – przyczyny i objawy dolegliwości. Poznaj domowe metody na pieczenie w przełyku!

Objawy odwodnienia i zachwianej flory bakteryjnej jelit

Biegunka i wymioty mogą prowadzić do odwodnienia organizmu oraz wyjałowienia flory fizjologicznej układu pokarmowego. Do objawów odwodnienia organizmu nalezą m.in. suchość w ustach, osłabienie, zawroty głowy, bóle mięśni i przyśpieszone tętno. Natomiast na skutek zachwianej floty bakteryjnej jelit mogą się pojawiać częste bóle brzucha, śluz w stolcu i brak apetytu.

Biegunka u dzieci. Sposoby na biegunkę u dzieci

Niemowlętom i dzieciom do piątego roku życia nie należy im podawać leków przeciwbiegunkowych bez konsultacji z lekarzem. Jednak naturalne metody leczenia mogą wspomóc proces leczenia i złagodzić objawy biegunki. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, zwłaszcza gdy pojawia się przy tej dolegliwości również gorączka. Najlepsza będzie woda mineralna i napary z ziół, na przykład z rumianku.

Domowe sposoby na biegunkę – aronia

Sok z aronii wspomaga przemiany metaboliczne. Ma działanie lekko zapierające. Podczas biegunki warto pić około jednej szklanki soku z aronii w ciągu dnia. Dodatkowo owoce aronii zawierają wiele cennych witamin i makroelementów oraz stymulują odporność organizmu.

Napary z ziół wspomagają leczenie biegunki

W czasie rozwolnienia zaleca się pić spore ilości herbaty bez cukru, ponieważ zawiera ona alkaloidy purynowe, które zatrzymują biegunkę. Napary z ziół mają działanie relaksujące i rozkurczowe. Zioła takie jak piołun i rumianek łagodzą objawy biegunki.

Węgiel aktywny

Domowe sposoby leczenia biegunki obejmują przede wszystkim zażywanie aktywnego węgla. Węgiel wychwytuje bakterie i toksyny, które wywołują biegunkę. Chroni również błonę śluzową przewodu pokarmowego. Jednak może być przyjmowany jedynie przez krótki czas. Sprzedawany jest w postaci tabletek lub kapsułek. Może być też stosowany w przypadku występowania wzdęć. Jest uznawany za jeden z bezpieczniejszych środków leczniczych.

Zobacz też:
Poznaj domowe sposoby na owsiki u dzieci. Owsica – objawy i leczenie. Naturalne sposoby leczenia

Siemię lniane – sprawdzony sposób na rozwolnienie

Siemię lniane świetnie się sprawdzi w przypadku dolegliwości układu pokarmowego. Wystarczy zalać je gorącą wodą i spożyć tak powstały kleik. Siemię ma również działanie przeciwzapalne i chroni układ krążenia. Zawiera spore ilości kwasów omega-3.

Kakao i gorzka czekolada

Kakao zawiera alkaloidy, które pozwalają zahamować rozwolnienie. Gorzka czekolada, oprócz ziaren kakaowca, zawiera również w swoim składzie cukry i tłuszcze. Są one przydatne podczas biegunki, kiedy organizm jest osłabiony i potrzebuje dawki energii.

Płyny, które nawadniają organizm. Elektrolity na odwodnienie

W trakcie biegunki organizm przy każdorazowym wypróżnieniu traci dużo wody. Zaleca się picie wody i herbat, ale to nie wystarczy. Nie chodzi jedynie o uzupełnienie płynów, ale o przywrócenie poziomu elektrolitów. Najlepsze są preparaty nawadniające, które zawierają aminokwasy i glukozę. Nawadniające roztwory można przyrządzić w domu samemu. Do litra wody należy dodać łyżeczkę sody, pół łyżeczki soli, cukier i sok pomarańczowy. Naturalnym źródłem elektrolitów jest sok pomidorowy, migdały, pestki dyni i suszone morele.

Leki na biegunkę

Czasami domowe metody nie wystarczą, wtedy warto sięgnąć po leki na biegunkę, które są dostępne w aptece. Jednak najlepiej jest skonsultować się wcześniej z lekarzem. Dostępnym jest wiele leków bez recepty, oprócz tego warto się zaopatrzyć w probiotyki, które odbudują florę bakteryjną jelit.

Przede wszystkim lekkostrawne pożywienie

Dieta podczas biegunki musi być lekkostrawna. Wskazany jest kleik ryżowy, gotowane warzywa, morele, banany, aronia i kasza jęczmienna. Ryż gotowany na wodzie, tarte jabłko lub chudy rosół mają działanie zapierające. Zalecane produkty zawierające białko to jaja, sery twarogowe, jogurty i chude mięsa. Niewskazane są produkty, które zawierają cukry proste (fruktoza, glukoza) i dwucukry (laktoza, sacharoza).

Zobacz też:
Nieżyt nosa niejedno ma oblicze. Jakie są przyczyny chronicznego kataru i jak go leczyć?

Pożywienie i napoje, których należy unikać podczas biegunki to:

  • tłuste i ostre produkty spożywcze;
  • słodycze;
  • alkohol;
  • kawa;
  • miód;
  • wzdymające warzywa (kapusta, cebula, czosnek, rośliny strączkowe);
  • mleko;
  • słodzone soki owocowe;
  • napoje gazowane.

Zaleca się, aby spożywać posiłki częściej, ale o małej objętości. Warzywa powinny być gotowane w wodzie lub na parze i rozdrobnione.

Stosować domowe metody, a może udać się do lekarza? Kiedy trzeba zgłosić się do lekarza?

Gdy domowe sposoby na biegunkę nie przynoszą efektów, a do tego pojawiają się inne, niepokojące objawy, takie jak osłabienie, gorączka, złe samopoczucie i brak apetytu, oznacza to, że należy udać się do lekarza. Przede wszystkim nie należy ignorować rozwolnienia u dziecka. Ostra biegunka u dzieci jest bardzo niebezpieczna. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy wodniste stolce pojawiają się częściej niż 3 razy na dobę. W takiej sytuacji niezbędne jest leczenie farmakologiczne, aby nie dopuścić do utraty zbyt dużej ilości płynów w organizmie.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły