W Polsce przyspiesza program szczepień. Rząd spodziewa się jednak, że niedługo liczba rejestracji zacznie spadać. Główny doradca premiera ds. walki z epidemią koronawirusa w Polsce prof. Andrzej Horban przyznał, że być może konieczne będzie wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19.

Minister Niedzielski: nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień

Zdanie prof. Horbana różni się od tego, które prezentował w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu podkreślał, ze nie ma obecnie planu wprowadzenia obowiązkowych szczepień.

Niedzielski zaznaczał, że obecnie trwa rejestracja kolejnych roczników, a samo przeprowadzenie dotychczas zaplanowanych szczepień potrwa kolejny miesiąc lub dwa. W podobnym tonie wypowiadał się także minister Michał Dworczyk.

Główny doradca premiera ds. Covid-19 twierdzi jednak, że w związku z niskim poziomem wyszczepienia wśród osób powyżej 60. roku życia, wprowadzenie obowiązkowych szczepień może się ostatecznie okazać konieczne.

Zbyt mało szczepień wśród seniorów

W rozmowie na antenie radiowej „Trójki” prof. Andrzej Horban wskazał, że do tej pory tylko połowa osób powyżej 60. roku życia otrzymała szczepionkę. Konieczne jest natomiast zaszczepienie co najmniej 90 proc. osób w tym wieku – mówił ekspert.

Dodaje, że najpierw należy apelować do osób w tej grupie wiekowej, aby same zgłaszały się na szczepienia. Zaznacza, że jeśli działania te nie odniosą skutku:

„[…] być może trzeba będzie to [szczepienia obowiązkowe – red.] wprowadzić”.

Jednocześnie doradca szefa polskiego rządu podkreślał, że brak zaszczepienia odpowiedniej liczby osób stwarza ryzyko pojawienia się kolejnej fali zakażeń już na jesieni.

Zobacz też:
Koniec lockdownu w gastronomii

za: PR3

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły