Jeśli chodzi o walkę z epidemią koronawirusa w Polsce, najlepiej oceniamy działania naukowców i medyków – wynika z badania przeprowadzonego przez socjologa, dr hab. Michała Wróblewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Bardziej zainteresowaliśmy się nauką

Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu „Pandemia w Oczach Polaków. Badania społeczne nad percepcją chorób zakaźnych, zaufaniem i ryzykiem”. Przeprowadzono je w listopadzie ubiegłego roku na reprezentatywnej grupie tysiąca osób.

Dr Hab. Michał Wróblewski podkreślił, że epidemia koronawirusa sprawiła, że bardziej interesujemy się nauką. Polacy rozmawiają na temat danych naukowych, krzywych wykładniczych, białek wirusa czy mRNA.

Jak podkreślił ekspert:

Podziwiamy naukowców i coraz bardziej im ufamy. Potwierdzają to również badania, które pokazały, że to właśnie naukowcy są grupą najlepiej ocenianą, jeżeli chodzi o walkę z pandemią.

Dodał, że w Polsce zaufanie wobec nauki i technologii w trakcie pandemii wzrosło. Nadal jest jednak niższe, niż w innych krajach Europy.

Na drugim miejscu po naukowcach, jeśli chodzi o ocenę walki z pandemią, znalazła się służba zdrowia. Kolejne lokaty zajęły: policja czy władze lokalne.

Polacy są sceptyczni jeśli chodzi o statystyki

Dalej przekazał zaskakujące informacje, jakie płyną z badania:

Polacy bardziej niż lekarzom w kwestiach zdrowia ufają rodzinie i znajomym. Z jednej strony jest to na pewno wyraz faktu, że społeczeństwo polskie bardzo ceni rodzinę jako kluczową wartość. Z drugiej natomiast jest to dość niepokojące.

Co ciekawe, Polacy są też sceptyczni jeśli chodzi o statystyki. Choć w ubiegłym roku liczba zgonów była najwyższa od czasów drugiej wojny światowej, aż 45 proc. badanych jest zdania, że statystyki są raczej zawyżone. 23 proc. uważa, że są zaniżone i tylko 27 proc. jest zdania, że odpowiadają stanowi faktycznemu.

Zobacz też:
Sztuczne mięso i nabiał przyszłością żywienia? Gates i Bezos już inwestują

Za: PAP

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles