Przechorowanie COVID-19 wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Teraz lekarze informują o wypadaniu włosów u niektórych ozdrowieńców. Problem jest dosyć poważny. Włosy potrafią wychodzić całymi garściami – mówiła prof. Dorota Krasowska.

Problem, który występuje u sporej części ozdrowieńców

Kierująca Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie podkreśla, że choć każdego z nas codziennie dotyka wypadanie włosów, u ozdrowieńców sprawa wygląda zupełnie inaczej.

[…] Po infekcji COVID-19 obserwujemy bardzo gwałtowane, nasilone wypadanie włosów

– mówi ekspert.

Stwierdziła, że problem pojawia się przeważnie około trzy-cztery miesiące po przebyciu infekcji, bez względu na to czy była ona lekka czy też ciężka.

Prof. Krasowska informuje, że problem dotyka co najmniej jednej czwartej, a nawet jednej trzeciej osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. Nie jest to oczywiście coś, co zagraża życiu, jednak potrafi wywołać poważne skutki emocjonalne, a nawet prowadzić do zaburzeń depresyjnych.

Jak zaradzić wypadaniu włosów?

Ekspert podkreśliła, że wydaje się to być sporym problemem, a pacjenci obawiają się całkowitej utraty włosów i tego, czy zaczną one odrastać. Do jej kliniki zgłosiło się już 20 pacjentów z takim problemem.

Prof. Krasowska dodała również, że nieskuteczne może się okazać stosowanie preparatów lub suplementów. Problemem nie jest tu brak mikroelementów czy zaburzenia hormonalne. We wspomnianej klinice wykorzystywany jest terapia z użyciem lasera. Poinformowała, że docierające do 6 mm w głąb skóry fale stymulują komórki odpowiedzialne za wzrost mieszka włosowego. Terapia zaczyna już przynosić dobre rezultaty.

Zobacz też:
WHO: Omikron doprowadzi do dużej liczby hospitalizacji, zwłaszcza wśród osób niezaszczepionych

za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły