Pracownicy służby zdrowia borykają się z coraz większymi problemami natury psychicznej. O coraz częstszych wizytach medyków poinformował psychiatra Jacek Koprowicz.
Medycy coraz częściej szukają pomocy u psychiatrów
Kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie poinformował, że wraz ze stabilizowaniem się sytuacji epidemicznej w kraju, walczący z nią na co dzień zaczynają szukac pomocy.
Ekspert podkreślił:
Nie jest to, na szczęście, problem masowy, ale pojawia się z coraz większą częstotliwością. To są moje koleżanki i koledzy, pracownicy systemu ochrony zdrowia.
Ocenił, że lekarze i inni pracownicy służby zdrowia szukają teraz pomocy znacznie częściej niż w trakcie kumulacji zakażeń i zachorowań. Stwierdził, że najwidoczniej teraz emocje zaczynają „odpuszczać”, bo znacznie zmniejszyła się liczba nowych zachorowań i medycy nie mają tak wiele pracy.
Traumatyczne wspomnienia lekarzy i pielęgniarek
Lekarz psychiatra przyznał też, że opowiadane przez medyków sytuacje z okresu II i III fali epidemii poruszają nawet psychiatrów. Dodał, że zdarzyło się to również jemu samemu.
Są to między innymi wspomnienia medyków z czasów, kiedy ogromna liczba pacjentów była w stanie krytycznym. Na przykład bardzo młodzi ludzie po prostu umierali na rękach pielęgniarek i lekarzy”
– informował psychiatra.
Jednocześnie przestrzegał przed euforią dotyczącą zmniejszenia się liczby zakażeń. Zdaniem Koprowicza, jesienią przyjdzie nam się zmierzyć z jeszcze jedną falą zakażeń. Ekspert uważa, że zbyt wiele osób uważa, że ich sprawa nie dotyczy i zignorują konieczność szczepienia.
W rozmowie oceniał również:
Nawyki z czasu ostrej walki z koronawirusem – owa pokoleniowa pamięć – na pewno pozostaną u ludzi w średnim i dojrzałym wieku.
Wskazał, że sam na osiedlu widzi starsze osoby, najpewniej już zaszczepione, które nadal stosują maseczki, rękawiczki ochronne i zachowują dystans społeczny.
za:PAP
Zobacz także:
- Protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy mają dość
- Protest medyków. Porozumienia nadal nie ma. Strajkujący zapowiadają zaostrzenie protestu
- Protest medyków: Nie ma przełomu. „Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani”
- Wariant delta w Polsce. Prof. Gut: To będzie falka, a nie fala.
- Prof. Włodzimierz Gut: Zgonów jest wciąż za dużo