Zapadła już decyzja japońskiego rządu w kwestii restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. W najbliższą niedzielę zniesiony zostanie stan wyjątkowy obowiązujący m.i.n na terenie Tokio i ośmiu innych prefektur. Na terenie jednej zostanie jednak utrzymany.

Koniec stanu wyjątkowego

Na miesiąc przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Tokio znika stan wyjątkowy, ale nie oznacza to zniesienia wszystkich restrykcji. Japoński rząd ma jednak obawy w związku z rozwojem epidemii koronawirusa w tym kraju i niektóre z obostrzeń pomimo zniesienia stanu wyjątkowego, zostaną. Decyzja została podjęta przez rządowy panel doradczy.

Zniesienie większości obowiązujących do tej pory restrykcji możliwe było dzięki spadkowi liczby zakażeń na terenie kraju w ostatnich dniach – mówił premier Yoshihide Suga. Zapewnił, że władze będą robić wszystko, aby zapobiegać szerzeniu się pandemii. Dodał również, że postępować będą też szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

W jednej z prefektur nic się nie zmieni

Jedyna prefektura, w której stan wyjątkowy przedłużono, to Okinawa. Tam będzie on obowiązywał do 11 lipca. Do tego samego dnia obowiązuje „quasi-stan wyjątkowy” w Tokio, gdzie za nieco ponad miesiąc rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie.

Odpowiedzialny za walkę z epidemią koronawirusa w Japonii minister Yasutoshi Nishimura apelował o ostrożność, ponieważ wciąż krajowi zagrażają kolejne mutacje wirusa SARS-CoV-2.

Wcześniej informowaliśmy też o krytyce dotyczącej braku reakcji organizacji zdrowotnych na całym świecie. Artykuł na ten temat opublikował magazyn „The Lancet”. Więcej piszemy o tym w tym miejscu.

Zobacz też:
Kawa zwiększa ryzyko jaskry? Nie u wszystkich

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły