Zbliża się początek planowanych na lipiec i sierpień letnich Igrzysk Olimpijskich, które mają odbyć się w Tokio. Im bliżej jednak startu imprezy, tym częściej pojawiają się wątpliwości co do organizacji takiego wydarzenia. Tym razem krytyczny głos opublikowano na łamach brytyjskiego czasopisma „The Lancet”.

„The Lancet” krytyczny wobec milczenia WHO

Naukowy periodyk krytykuje międzynarodowe organizacje zdrowotne za to, że milczą na temat bezpieczeństwa organizacji Igrzysk w Tokio w trakcie pandemii koronawirusa.

„The Lancet” jest krytyczny między innymi wobec milczenia Światowej Organizacji Zdrowia. Zdaniem czasopisma, mamy do czynienia z próbą „odbicia odpowiedzialności”. Wskazano, że organizacja Olimpiady może spowodować wzrost liczby zakażeń zarówno w Japonii, jak i innych krajach.

Czasopismo krytykuje przede wszystkim kwestię niewymagania szczepień przeciwko COVID-19, a także fakt zgromadzenia w jednym miejscu 15 tys. sportowców wraz z urzędnikami, dziennikarzami czy członkami ekip z całego świata.

Olimpiada może się przyczynić do powstania kolejnych ognisk SARS-CoV-2

„The Lancet” podkreśla, że efektem takich działań mogą być kolejne ogniska zakażeń na całym świecie. Może do tego dojść, gdy zawodnicy i ekipy powrócą już do swoich krajów.

Autorzy tekstu wskazali, że dyskusje na temat bezpieczeństwa w trakcie zawodów ograniczyły się tylko do MKOl oraz japońskiego rządu. Zdaniem periodyku, konieczny jest szerszy nadzór dotyczący organizacji Olimpiady w Tokio. W tej chwili między innymi w Tokio obowiązuje stan wyjątkowy w związku z czwartą falą zakażeń koronawirusem.

Zobacz też:
Palumboizm – prawdziwe utrapienie kulturystów. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły