Jeszcze w tym miesiącu pożegnamy nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Rząd opublikował właśnie rozporządzenie w tej sprawie. Wejdzie ono w życie z dniem 15 maja.

Po ponad pół roku odetchniemy świeżym powietrzem

Z maseczkami pożegnamy się po ponad 7 miesiącach. Obowiązek zasłaniania nosa i ust wprowadzono 10 października ubiegłego roku. Dzięki temu, że liczba zakażeń zaczęła w ostatnim czasie szybko spadać, rząd mógł zdecydować się na kolejny krok w kwestii znoszenia obostrzeń.

Na odetchnięcie świeżym powietrzem jeszcze chwilkę zaczekamy. Obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej nie będzie obowiązywał od 15 maja, jednak założono ograniczenie czasowe do 5 czerwca.

Czego nie dotyczy zmiana?

Zniesienie wspomnianego nakazu nie oznacza oczywiście, że wszędzie będzie można się poruszać bez maseczki. Nawet po 15 maja będzie to konieczne chociażby w przypadku korzystania z transportu zbiorowego. Będziemy do tego zmuszeni także na drogach oraz placach, na terenie cmentarzy czy promenad, bulwarów oraz parkingów leśnych.

Maseczki nie będzie można zdjąć także:

  • w zakładach pracy (o ile w pomieszczeniu znajduje się więcej niż 1 osoba);
  • w budynkach użyteczności publicznej;
  • w obiektach handlowych czy usługowych.

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu rząd zapowiedział już wcześniej. Miało to miejsce w trakcie konferencji prasowej, na której poinformowano o harmonogramie znoszenia restrykcji. Zaznaczono jednak wówczas, że obowiązek noszenia maseczek po wyjściu na dwór będzie zależał od sytuacji epidemicznej kraju. Wskazywano na zejście poniżej progu 15 zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Cel ten zrealizowano już 4 maja. Dzięki temu możliwe stało się opublikowanie stosownego rozporządzenia w tej sprawie.

Zobacz też:
Johnson & Johnson i rzadkie powikłanie po szczepieniu. Wyjaśniamy, o co chozi

Źródło: wp.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły