Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez hiszpańskich naukowców wykazują dużą skuteczność, jaką leki na nadciśnienie mają w przypadku zakażenia koronawirusem. Badacze dowiedli, że obniżają one śmiertelność wśród zakażonych.

Leki na nadciśnienie mogą chronić przed śmiercią z powodu COVID-19

Wyniki badań naukowcy Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI) przedstawili w specjalnym komunikacie. Studium dowiodło, że stosując leki na nadciśnienie można obniżyć śmiertelność wśród zakażonych.

Badacze o wyniku studium poinformowali na łamach pisma „Journal of Clinical Medicine”. Okazało się, że stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny jest wysoce skuteczne jeśli chodzi o hamowanie śmiertelności osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. TO leki, które stosowane są głównie w terapii nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca.

Podobne wyniki dawały antagonisty receptora angiostyny II. Również te leki stosowane są w przypadku wspomnianego już wyżej nadciśnienia tętniczego.

Leki na nadciśnienie skuteczne w obniżaniu śmiertelności u osób starszych

W badaniu sprawdzano przede wszystkim działanie leków w przypadku starszej grupy wiekowej, która jest bardziej narażona na groźny przebieg zakażenia. Średnia wieku pacjentów to 67 lat.

Okazuje się, że wśród zakażonych z nadciśnieniem, którzy przyjmowali wspomniane leki, śmiertelność była niższa aż o 32 proc. Pierwsza grupa liczyła 3 tys. pacjentów, drugą stanowiło 7 tys. osób.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Singapur zmienia podejście do koronawirusa i wraca do normalnego życia

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły