Za karami wobec braku szczepienia na COVID-19 najgoręcej optują lekarze, ale również przedstawiciele rozmaitych opcji politycznych nie wykluczają wprowadzenia takiego rozwiązania legislacyjnego. Jakie dokładnie konsekwencje mogłaby ponieść osoba odmawiająca szczepienia? Sprawdźmy!

Lekarze są zgodni: Bez masowych szczepień pandemia nie odpuści

Wśród lekarzy specjalizujących się w leczeniu chorób zakaźnych można napotkać wiele głosów wskazujących, że bez masowych i regularnych szczepień możemy zapomnieć o zakończeniu pandemii. Co więcej, wielu ekspertów zauważa, że COVID-19 może pozostać z nami na zawsze i konieczne będą nie jednorazowe, ale sezonowe szczepionki. Panuje także powszechny konsensus co do tego, że jedynie zaszczepienie wszystkich lub prawie wszystkich ludzi na świecie może zarysować szansę na ostateczne wyeliminowanie choroby.

Tymczasem wciąż wiele osób podchodzi nader sceptycznie do szczepionek. Co zrobić w takiej sytuacji? Jednym ze sposobów są kampanie informacyjne i akcje uświadamiające. Nie brakuje jednak głosów, że metoda marchewki nigdy nie będzie na tyle skuteczna, co metoda kija.

Kary za brak szczepień? To nie wykluczone

Wśród orędowników kar za brak szczepień nie brakuje polityków zarówno z lewej jak i prawej strony sceny politycznej. Wedle najczęściej proponowanych rozwiązań nie byłoby mowy o przymusie szczepienia, ale właśnie o potencjalnych karach za jego brak. Nikogo więc nie zaciągałyby siłą na szczepienie specjalne oddziały policji, jednak z drugiej strony osoba niezaszczepiona po odkryciu tego faktu przez odpowiednie organy musiałaby się liczyć z konsekwencjami.

Zobacz też:
Koronawirus 20 października 2021. Raport Polska, środa, szczegółowe dane

Jakie mogłyby to być konsekwencje? Być może bardzo podobne do tych, które… już występują w Kodeksie Wykroczeń, a dotyczą obowiązkowych szczepień na gruźlicę i inne choroby.

Warto w tym kontekście zacytować odpowiednie ustępy Kodeksu, a dokładnie Artykułu 115:

„§ 1. Kto, pomimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej, nie poddaje się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko gruźlicy lub innej chorobie zakaźnej albo obowiązkowemu badaniu stanu zdrowia, mającemu na celu wykrycie lub leczenie gruźlicy, choroby wenerycznej lub innej choroby zakaźnej, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, pomimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej, nie poddaje jej określonemu w § 1 szczepieniu ochronnemu lub badaniu”

Jaka jest szansa na wprowadzenie analogicznych regulacji w kontekście COVID-19? Patrząc na obecny stosunek Polaków do szczepień, wcale nie musi być mała. Według badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomicznych w chwili obecnej niemal jedna piąta naszych rodaków jest przeciwna szczepieniom.

za: nowosci.com.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły