Program szczepień przeciwko koronawirusowi w Polsce może nie być wystarczający dla zakończenia pandemii koronawirusa? Takiego zdania jest prof. Maciej Banach z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Ekspert uważa, że obowiązkowe szczepienie może być jedynym sposobem na poradzenie sobie przez ludzkość z tym problemem.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Banach przypomniał, że kalendarz szczepień obowiązkowych sprawił, że dziś nie mamy w zasadzie problemu z odrą, różyczką czy ospą.

Antyszczepionkowcy ogromnym zagrożeniem

Jednocześnie w niezwykle ostrych słowach skomentował podejście stosowane przez antyszczepionkowców:

Tych, którzy nie chcą się zaszczepić, bo wierzą w jakieś spiskowe teorie, porównuję do kierowców jadących pod prąd.

Kontynuując to porównanie dodał, że takiemu kierowcy tylko szczęście pozwala na uniknięcie tragedii i zabicie siebie oraz innych. Zdaniem eksperta mamy tu do czynienia z zupełnym brakiem odpowiedzialności.

Kary za szerzenie teorii spiskowych?

Mocno skomentował też działalność niektórych zwolenników teorii spiskowych, którzy mają wielu obserwujących w mediach społecznościowych:

Jestem przerażony tym, co się dzieje. Ludzie wychodzą z założenia, że jeśli ktoś ma sto tysięcy obserwatorów, to należy go uznać za eksperta, osobę, która wie wszystko w danym temacie, mimo że nie ma wykształcenia kierunkowego i kompetencji.

Ocenił, że niezwykle niebezpieczny jest mechanizm, w którym duża liczba obserwujących sprawia, że daną osobę w mediach społecznościowych zaczyna się uważać za „eksperta”.

Czekają nas obowiązkowe szczepienia?

Prof. Banach postuluje, że opowiadanie przez takie osoby kłamstw na temat szczepień czy samej pandemii w sieci powinno być karane. Zauważył, że może to mieć straszne konsekwencje dla zdrowia innych osób.

Zobacz też:
E-skierowania wystawiono prawie 50 mln razy. Otrzymało je 17 mln pacjentów

Ekspert ocenił też, że skoro istnieje duże prawdopodobieństwo, że Covid-19 stanie się chorobą sezonową, mamy dwa wyjścia. Jedno to pozostawanie w ciągłej pandemii. Drugą możliwością jest zdaniem prof. Banacha wprowadzenie obowiązku szczepienia.

za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły