Szef resortu zdrowia przyznał, że dla niektórych grup szczepienia mogą być obowiązkowe. Minister Niedzielski dodał też, że już niedługo liczba nowych zakażeń każdego dnia może wynosić nawet 15 tysięcy.

Niedzielski: Szczepienia mogą być obowiązkowe

Adam Niedzielski w rozmowie z „Rzeczpospolitą” został zapytany między innymi o szczepienia przeciwko koronawirusowi i ich ewentualną obligatoryjność. Minister przyznał, że bardzo wiele zależy tutaj od sytuacji epidemicznej. Podkreślił, że jeśli zakażenia nie będą szły w tysiące i szpitale nie będą nazbyt obciążone, obowiązek szczepień jest zdecydowanie mniej prawdopodobny.

Jednocześnie dodał, że w tej kwestii z pewnością należałoby patrzeć szczególnie na konkretne grupy społeczne. Priorytetowo traktowani byliby seniorzy, nauczyciele czy służby mundurowe i pracownicy ochrony zdrowia.

Niedzielski: Obowiązkowe szczepienia dla seniorów mogą być konieczne

Minister zdrowia podkreślił też, że nie można wykluczyć obowiązku szczepień dla osób powyżej 60 roku życia. Tu również zaznaczył jednak, że będzie to zależeć od sytuacji epidemicznej.

Niedzielski dodał, że obecnie sytuacja wygląda stosunkowo dobrze. Co więcej, jest ona lepsza niż przed rokiem. W sierpniu 2020 roku dobowa liczba zakażeń wynosiła około 700, a teraz tylko 200.

Niedzielski: Mamy scenariusze czwartej fali

Adam Niedzielski był też pytany o kwestię czwartej fali zakażeń. Minister podkreślił, że rząd prowadzi analizę wariantową i jest już gotowych kilka scenariuszy. Mają one przypisane różne prawdopodobieństwo.

Minister poinformował w wywiadzie, że w tej chwili najbardziej pesymistyczny wariant zakłada duży wzrost liczby zakażeń na przełomie września i października. Dobowa liczba infekcji może wzrosnąć wówczas nawet do 15 tys. przypadków. W scenariuszu optymistycznym dzienna liczba zakażeń nie przekroczy tysiąca.

Zobacz też:
E-skierowania wystawiono prawie 50 mln razy. Otrzymało je 17 mln pacjentów

Niedzielski przekazał również, że trwa opracowywanie modelu dotyczącego decyzji w kwestii wprowadzania obostrzeń. Ma być on oparty zarówno na liczbie zakażeń, jak i uwzględniać sytuację i wyszczepienie w poszczególnych regionach kraju. Reguły mamy poznać we wrześniu.

Za: „Rzeczpospolita”

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły