Stany Zjednoczone będą stosować opracowane przez GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology lekarstwo na Covid-19 o nazwie Sotrovimab. Zezwolenie w tej sprawie wydała właśnie Agencja ds. Żywności i Leków.

Sotrovimab pomoże Amerykanom chorym na Covid-19

Lek Sotrovimab według wyników badań laboratoryjnych ma skutecznie działać przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa. Jest oparty na przeciwciałach klonalnych.

Według zaleceń, lekarstwo może być stosowane jednak tylko w przypadku łagodnego lub umiarkowanego przebiegu Covid-19 u pacjentów, którzy mają co najmniej 12 lat.

Leku nie można stosować w szpitalu i w ciężkich przypadkach

Niestety, lek nie będzie mógł pomóc osobom znajdującym się w najcięższym stanie. Nie został dopuszczony do stosowania u hospitalizowanych pacjentów zakażonych koronawirusem. Nie będzie też podawany osobom, które wymagają już tlenoterapii.

Nadal jednak lek GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology może się okazać ważnym orężem w walce z pandemią koronawirusa. Według wyników badań, jakie opublikowane zostały w marcu, jego podanie zmniejszało aż o 85 procent ryzyko hospitalizacji oraz śmierci z powodu zakażenia koronawirusem w porównaniu do osób, które leku nie otrzymały.

Informując o zasadzie działania tego leku, producenci informują że jest to „rekombinowane ludzkie przeciwciało monoklonalne”. Działa poprzez wiązanie się z epitopem w domenie SARS-CoV-2, która wiąże receptor białka wypustek.

Osoby chore na Covid-19 mają mieć możliwość skorzystania z leku już w najbliższych tygodniach.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Omikron w Polsce – trwają badania próbek turysty, który wrócił z południowej Afryki

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły