Lek na COVID-19 ma pomagać w zapobieganiu objawom towarzyszącym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Co więcej, jego zadaniem jest też hamowanie transmisji wirusa na inne osoby.
Lek na COVID-19. O jakie preparaty chodzi?
W tej chwili trwa faza badań klinicznych aż trzech różnych lekarstw na koronawirusa. Przygotowują je trzy różne zespoły. Chodzi o specyfiki o nazwie molnupiravir, PF-07321332 oraz AT-527.
Za pierwszy z testowanych leków odpowiadają eksperci z Merck & Co. oraz Ridgeback Biotherapeutics. Drugi potencjalny lek na koronawirusa produkuje koncern Pfizer. Za ostatnim stoją Roche oraz Atea Pharmaceuticals – informuje serwis Spider’sWeb.
Celem badań klinicznych jest wskazanie, jaka jest skuteczność działania preparatów na COVID-19. Jest to konieczne, aby Federalna Administracja Leków mogła wydać zgodę na to aby używać wspomnianych leków w sytuacji wyjątkowej.
Lek na COVID-19. Jak będzie działał?
Według dostępnych w tej chwili informacji, lek ma być podawany w formie tabletek przez co najmniej 5, a maksymalnie 10 dni. Otrzymywałyby go osoby, u których potwierdzono już zakażenie koronawirusem. Działanie preparatu ma polegać na uniemożliwieniu wirusowi dalszego namnażania się.
Niestety lekarze w ostatnim czasie mają problem ze znalezieniem chętnych do badań. Takich osób na każdym etapie potrzeba aż kilkuset.
Za: spidersweb.pl
Zobacz także:
- Lek przeciwko Covid-19 dopuszczony do użytku w USA. Kto będzie mógł skorzystać?
- Liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła 5 mln
- Wiemy, jaki gen zabezpiecza przed ciężką postacią COVID-19
- Szczepionka na polio skuteczna w walce z koronawirusem? Tak twierdzą rosyjscy naukowcy
- Zakażenie wariantem Delta daje nieco inne objawy