W Izraelu po podaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi wyprodukowanej przez Pfizer/BioNTech u kilku osób wystąpiło zapalenie mięśnia sercowego. Czy ma to jakiś związek z samym preparatem? Raport na ten temat ma się ukazać w przyszłym tygodniu.

Szczepienie nastolatków? Dopiero po opublikowaniu wyników badań

Izrael poinformował o przeprowadzeniu badań w kwestii wspomnianych problemów zdrowotnych, jakie wystąpiły u zaszczepionych osób. Od ich wyników zależeć będzie, czy państwo dopuści szczepionkę do stosowania u nastolatków w wieku od 12 o 15 lat.

W tej chwili tylko preparat Pfizera może być dopuszczony we wspomnianej grupie wiekowej. Pozytywną decyzję w tej kwestii podjęły już Stany Zjednoczone.

O konieczności przeprowadzenia badań oraz uzależnieniu od raportu ostatecznej decyzji Izraela informowała Sharon Salroy-Reis. Kieruje ona departamentem zdrowia publicznego w izraelskim resorcie zdrowia. Dodała, że przekazane zostanie wówczas, jakie są implikacje dotyczące ewentualnego związku szczepionki z zapaleniem serca we wspomnianych przypadkach.

„Zaszczepię mojego syna”

Ona sama przyznała, że ma zamiar zaszczepić swojego piętnastoletniego syna, jeśli tylko pojawi się pozytywna rekomendacja dotycząca szczepienia nastolatków preparatem Pfizer/BioNTech.

W Polsce obecnie otwarta jest rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 16 i 17 lat. U młodszych osób nie przeprowadza się w tej chwili szczepień.

Za: rp.pl, Reuters

Zobacz także:

Zobacz też:
Chiny: Pierwszy przypadek wirusa H10N3 u człowieka

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły