Naukowcom udało się udało się odkryć nowy mechanizm w ludzkim oku. Działa on na zasadzie żaluzji słonecznych – poinformował prof. Wiesław Gruszecki, który kierował badaniami na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

„Żaluzje molekularne” w ludzkim oku

Zespół międzynarodowych badaczy swoją pracę opublikowali na łamach czasopisma „The Journal of Physical Chemistry”. Autorzy pracy prowadzonej pod kierunkiem prof. Gruszeckiego mechanizm określili mianem „żaluzji molekularnych”, które znajdują się w siatkówce oka.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową polski naukowiec podkreślił, że nadal nie znamy do końca niektórych mechanizmów działających w ludzkim oku. Niektóre z nich pozwalają chociażby na funkcjonowanie tego organu w świetle o różnym natężeniu.

Prof. Gruszecki poinformował w rozmowie z PAP, że wspomnianemu zespołowi udało się odkryć, że w ludzkim oku znajduje się także mechanizm działający na zasadzie żaluzji słonecznych. Chodzi o barwniki ksantofilowe, które znajdują się w warstwie żółtej oka, w siatkówce, przed fotoreceptorami.

Mechanizm działa jak filtr

Działają one jak filtr – zabezpieczają oko przed dotarciem do fotoreceptorów zbyt dużej ilości światła. Są dla nas niczym wewnętrzne „okulary słoneczne” i potrafią reagować na natężenie światła. Gdy światła jest zbyt dużo – zamykają się niczym żaluzje i blokują dopływ światła. Otwierają się, kiedy jego go zbyt mało.

Ekspert podkreślił, że mechanizm ten pozwala chronić siatkówkę przed uszkodzeniami. Mogłyby one pojawić się, gdyby do oka docierało zbyt dużo silnego światła.

Zobacz też:
"Lancet": SARS-CoV-2 przenosi się przede wszystkim przez powietrze

Za: PAP

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles