W dalszym ciągu na terenie Unii Europejskiej dominuje wariant Alfa koronawirusa SARS-CoV-2. Naukowcy są jednak przekonani, że na koniec wakacji absolutną większość zakażeń powodował będzie wariant Delta, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w Indiach.

W sierpniu Delta zacznie dominować

Szacunki opracowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Naukowcy ostrzegają, że wariant Delta może doprowadzić do kolejnej śmiercionośnej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Zdaniem ekspertów, na początku sierpnia ten patogen będzie odpowiadał za 70, a na na koniec miesiąca już za 90 proc. zakażeń. W komunikacie ECDC poinformowano:

W oparciu o dostępne dowody, wariant Delta (B.1.617.2) jest o 40-60 proc. bardziej zakaźny niż Alfa (Β.1.1.7) i może wywoływać zwiększone ryzyko hospitalizacji.

Konieczne przyspieszenie szczepień

Eksperci dodają również, że jedna dawka szczepionki w przypadku dwudawkowego cyklu chroni gorzej przed zakażeniem odmianą Delta niż przed innymi wariantami. Dopiero pełne zaszczepienie daje niemal równoważną ochronę.

Naukowcy ostrzegają też, że wzrost liczby zakażeń może być podobny do tego, który obserwowaliśmy w drugiej połowie ubiegłego roku. Wysokie wskaźniki zakażeń pojawią się więc zaraz po wakacjach. Towarzyszyć ma temu wzrost liczby hospitalizacji i zgonów, jeśli nie zostaną podjęte żadne dodatkowe środki.

Według ECDC jedynym skutecznym sposobem aby zapobiec takiemu rozwojowi wypadków jest pełne zaszczepienie wszystkich grup narażonych na ciężki przebieg COVID-19.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Norwegia: Zakażony SARS-CoV-2 koronasceptyk zmarł na Covid-19

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły